facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Права ВПО: чого остерігатися у разі виїзду за кордон і як не втратити виплати

Дата публікації: 30.04.2022

Чим відрізняються переселенці від біженців, чому громадянам України зі статусом ВПО слід обережно приймати рішення про виїзд за кордон. Ці та інші питання в ефірі Громадського радіо, у програмі «Війна. Інформаційний марафон», роз’яснює юристка Сумської громадської організації  «Північна правозахисна група»  Наталія Єсіна.

Ситуація в Україні стимулює законодавців швидко реагувати та приймати ті нормативно-правові акти, які будуть допомагати людям. Приймається дуже багато нововведень.

«Зокрема 16 квітня ухвалили нову Постанову щодо підтримки окремих категорій населення, які постраждали від військової агресії росії проти України. Нею намагалися регламентувати та відрізнити внутрішньо переміщених осіб і тих, хто залишається проживати на деокупованих територіях або тимчасово окупованих територіях. Цією постановою хочуть розрізнити допомогу від держави та від міжнародних гуманітарних організацій. Але поки що вона викликає більше питань, аніж відповідей», – говорить Наталія Єсіна.

Внутрішньо переміщеним особам, які вже обліковуються як переселенці з 2014 року і отримують матеріальну допомогу, дуже обережно треба приймати рішення про виїзд за кордон. Вони мають повідомляти органи соціального захисту населення про те, що планують виїжджати.

Це є обов’язком громадян цієї категорії за статтею 9 Закону України про забезпечення прав і свобод ВПО – повідомляти про зміну місця проживання той структурний підрозділ соцзахисту, за я ким вони є облікованими. І робити це слід буквально упродовж 10 днів з моменту прибуття на нове місце проживання.

Внутрішньо переміщена особа* – це людина, яка переміщується в середині країни. Тобто вона поїхала в інший регіон, рятуючись від небезпеки. Коли такі люди перетинають кордон, вони втрачають свій статус. За кордоном вони отримують інше — тимчасовий захист або статус біженця. Там вони отримують прихисток, матеріальну допомогу від тієї країни, куди виїхали.

Через те, що їхній статус змінився, по поверненню в Україну вони можуть втратити допомогу, яку отримували весь час. Крім того, може бути таке, що людині треба буде повертати все, що вона отримувала від України, перебуваючи за кордоном. Тому що це вважається безпідставно отриманою допомогою.

Тому актуалізація відомостей про себе – це дуже важливо для людей, які мають статус «внутрішньо переміщена особа». Навіть тим, хто не отримує щомісячну адресну допомогу, теж варто свої дані оновлювати, тому що це плутає статистику.

Про інші важливі моменти та випадки з юридичного досвіду юристки, які допоможуть людям зі статусом ВПО зберегти цей статус, виплати і діяти в межах закону – слухайте за цим посиланням.

*Більше матеріалів про права ВПО – за посиланнями:

Гроші переселенцям: як зміняться виплати з 1 травня: https://ldn.org.ua/useful-material/hroshi-pereselentsiam-iak-zminiat-sia-vyplaty-z-1-travnia/

Статус ВПО тепер можна отримати в Дії (+відеоінструкції): https://ldn.org.ua/useful-material/status-vpo-teper-mozhna-otrymaty-v-dii-videoinstruktsii/

 На допомогу переселенцям, дітям, волонтерам: 10 корисних чат-ботів на час війни: https://ldn.org.ua/useful-material/na-dopomohu-pereselentsiam-ditiam-i-volonteram-10-korysnykh-chat-botiv-na-chas-viyny/

 ВПО: як стати на облік і отримати право на виплати: https://ldn.org.ua/consultations/vpo-iak-staty-na-oblik-i-otrymaty-pravo-na-vyplaty/

Фото до статті : Громадське радіо.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×