facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Правоспроможна громада. Як оформити право власності на об’єкти нерухомості

Дата публікації: 15.04.2020

Протягом лютого-березня у селах Широківської громади Запорізького району Запорізької області пройшли виїзні зустрічі з юристами проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади»*. Найчастіше під час консультацій люди зверталися з питанням щодо оформлення права власності на об’єкти нерухомості. Роз’яснення на цю тему підготували юрист проєкту Дмитро Москаленко та начальниця юридичного відділу Широківської ОТГ Жанна Литвиненко.

Первинна реєстрація права власності на об’єкт нерухомого майна

  • Об’єкт побудовано після 05 серпня 1992 року

Для проведення первинної реєстрації права власності на об’єкт нерухомого майна (наприклад, новозбудований будинок), нотаріусу (або державному реєстратору) необхідно підтвердження про готовність такого будинку до експлуатації, що був побудований у період з 05 серпня 1992 року по сьогоднішній день. Таким підтвердженням є «Декларація про готовність об’єкта до експлуатації», яка має бути зареєстрована в Державній архітектурно-будівельній інспекції, з присвоєнням серії та номеру документа в реєстрі дозвільних документів.

  • Об’єкт побудовано до 05 серпня 1992 року

Для проведення первинної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення по господарського обліку, і щодо зазначених об’єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності,необхідно надати наступні документи:

1) виписка з господарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений – сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;

2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об’єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об’єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об’єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність чи відомості про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність з по господарської книги.

3) технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна;

Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення по господарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об’єктів нерухомості є необов’язковим.

4) документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси.

Документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов’язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.

5) Також необов’язково, але бажано отримати довідку з Бюро технічної інвентаризації (БТІ) про те,що на зазначеній земельній ділянці за вказаною адресою раніше не було зареєстрованих об’єктів нерухомості, оскільки документи про право власності могли буди видані в період до 2013 року і записи про цей факт можуть зберігатись тільки в БТІ.

  • Суб’єкт звернення

Заявником щодо такої реєстрації права власності є особа, за якою закріплений особовий рахунок в по господарській книзі відповідної сільської, селищної, міської ради, або уповноважена нею особа – у разі проведення державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення по господарського обліку, особа, яка володіла або користувалась земельною ділянкою за наявності документального підтвердження.

*Матеріал розміщений на ресурсі партнера проекту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади» – ГО «Агенція розвитку Широківської ОТГ». Вона є учасницею  проекту  “Правоспроможна громада – 2020”, який впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя з 2019 року та безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку на базі мережі правових клубів Pravokator за підтримки партнерських організацій та установ: Міжнародного фонду “Відродження”, Української фундації правової допомоги, Координаційного центру з надання правової допомоги.

P.S. Консультацію підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади», що впроваджує громадська організація «Стратегії і технології ефективного партнерства».
Матеріал відображає позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×