Продаж автомобіля за дорученням: як уникнути ризиків
Дата публікації: 29.04.2025
Консультація Миколи Лозінського, юриста ГО «Подільська правова ліга», є відповіддю на звернення до організації мешканця Хмельниччини. Чоловік отримав кілька штрафів за перевищення швидкості. Однак клієнта турбувало питання: як він міг отримувати ці штрафи, якщо авто, зафіксоване камерами автоматичної фіксації порушень, він продав за дорученням ще два роки тому?

Процес купівлі та продажу автомобіля за дорученням виглядає просто, а головне — нібито безпечно та з мінімальними затратами часу для продавця.
Однак, згідно з чинним законодавством (Кодекс України про адміністративні правопорушення), відповідальність за адміністративні правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, несе власник (співвласник) транспортного засобу. Виявилося, що клієнт продав авто за дорученням, сподіваючись на добросовісність покупця, який мав переоформити автомобіль на себе протягом шести місяців. Натомість покупець перепродав авто іншій особі, і далі цей процес повторювався. В результаті зв’язок із теперішнім користувачем втрачено, як наслідок — авто не переоформлено; продавець отримує штрафи за порушення, які не вчиняв; звʼязку з фактичним користувачем автомобіля немає.
Шляхів вирішення даної ситуації є декілька:
1. За можливості зв’язатися з користувачем автомобіля та домовитися про його добровільну сплату штрафу та подальше переоформлення авто.
2. Звернутися до управління патрульної поліції за місцем проживання та подати авто в розшук для ідентифікації фактичного користувача.
3. Звернутися до адвоката, який зможе ініціювати розшук користувача авто через страхові компанії або інші законні механізми.
Важливо! Розшук авто через управління патрульної поліції не дорівнює зверненню із заявою до поліції про викрадення авто.
Як убезпечити себе від подібних випадків
Якщо ж ви таки вирішили заощадити кошти й час, продаючи авто за дорученням, раджу:
- Видавати доручення на короткий термін (1-3 місяці) для переоформлення авто.
- Заборонити передоручення із переоформлення авто, щоб авто не переходило до третіх покупців.
- Призначити «належного користувача» через сервіси МВС — у такому разі штрафи отримуватиме фактичний користувач, а не власник.
- Скористатися послугою «шеринг авто» у застосунку «Дія» — вона також дозволяє передати відповідальність за авто іншій особі. «Шеринг авто» = «належному користувачу» через сервіси МВС.
Висновок
Продаж авто за дорученням може здатися швидким рішенням, але в довгостроковій перспективі може нести значні ризики. Найкращий вихід — одразу оформлювати договір купівлі-продажу в сервісних центрах МВС.
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Чат-бот
Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.