facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Проходження ВЛК під час мобілізації: правильна процедура та поширені помилки

Дата публікації: 07.07.2024

Людину примусово забирають до військових частин після незаконного затримання, змушуючи її підписувати документи під психологічним тиском? Такі випадки виникають через незнання своїх прав та відсутність грамотної правової допомоги, переконаний юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку» Андрій Корбецький. У цій консультації він розʼяснює, у якому випадку ви маєте законне право відмовитися від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) та як уникнути типових помилок під час процедури.

Андрій Корбецький,
юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку».

Відстрочка без ВЛК дозволена

Процедура проходження медичного огляду під час мобілізації регулюється пунктом 3 глави II Наказу МО від 14.08.2008 року №402. Перед оглядом обовʼязково проводяться різні аналізи та медичні обстеження, включаючи рентген, вимірювання тиску та ЕКГ для осіб,  старших 40 років. Військовозобов’язаний повинен надати членам ВЛК медичну карту амбулаторного хворого, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань та інших медичних проблем.

Що робити, якщо вас незаконно затримали та змушують пройти ВЛК

У випадку незаконного затримання і примушування до проходження ВЛК необхідно:

  1. Заявити про незаконне затримання та порушення процедури проходження ВЛК.
  2. Відмовитися виконувати незаконні розпорядження, зазначаючи, що готові пройти ВЛК виключно в законний спосіб.
  3. Запропонувати виписати повістку та направлення на іншу дату для отримання необхідної медичної документації.

Як правильно проходити ВЛК

Перед проходженням ВЛК необхідно долучити до особової справи всі медичні виписки та висновки. Лікарі ВЛК повинні ознайомитися з цими документами до початку медичного огляду. Важливо розуміти, що спеціалісти ВЛК не ставлять діагнозів, а лише дають експертну оцінку на підставі наявних документів та попередніх медичних обстежень.

Увага: головна помилка!

Часто після проходження ВЛК чоловікам намагаються вручити повістку на відправку, не надаючи висновку ВЛК про придатність. Важливо отримати цю довідку, підписати її та зазначити дату отримання. Якщо не погоджуєтесь з висновком комісії, можна написати заяву на оскарження, і до моменту переогляду вас не можуть мобілізувати.

Відповідальність за відмову від ВЛК

Якщо ви відмовляєтеся проходити ВЛК у спосіб, не передбачений законом, вас не можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Максимально вам загрожує адміністративний штраф у розмірі 17 000 грн. У разі повторного порушення може бути накладений штраф у 25 000 грн — і тоді вже можлива кримінальна відповідальність.

Висновок

Знання своїх прав та правильна процедура проходження ВЛК можуть допомогти уникнути незаконних дій та захистити ваші інтереси. Не дозволяйте під тиском та загрозами змусити вас підписувати документи або погоджуватися на незаконні дії!

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.

Читайте також:

Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії

Що робити людям з ВІЛ та з групи ризику, якщо вони підлягають мобілізації (+інфографіка)


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×