Пропустили строк для прийняття спадщини: юрист роз’яснює і допомагає
Дата публікації: 02.07.2021
Упродовж двох років юрист Вінницького офісу Мережі правового розвитку Олександр Довбиш супроводжував справу двох сестер-вінничанок. Жінки отримали у спадок дідусеву квартиру, однак у силу життєвих обставин пропустили термін спадщини на неї. На прикладі успішної історії з практики Офісу при громадській організації «Подільска правова ліга» юрист роз’яснює, які правові підстави для поновлення строку прийняття спадщини встановлює законодавець.
Дві рідні сестри – Ольга та Світлана – мешкали у квартирі свого рідного дідуся. Він сам передав їм житло у Вінниці у користування, переїхавши у 2007 році на постійне місце проживання до Німеччини. Відтоді дідусь періодично навідувався в Україну, рідні бачилися і спілкувалися. Проте з 2014-го старенький перестав виходити на зв’язок: його телефон не відповідав, до Вінниці він більше не приїздив. При цьому сестри продовжували жити у дідусевій квартирі.
Нарешті у червні 2019 року з Німеччини прийшла звістка: у 2014 році дідусь помер, однак встиг оформити заповіт на обох онучок.
Сестри одразу звернулися до державної нотаріальній контори, де їм повідомили, що для оформлення спадщини вони мають надати відповідні підтверджуючі документи про смерть спадкодавця.
Як діяти далі, Ольга та Світлана не знали, тому за рекомендацією друзів улітку 2019 року звернулися за допомогою до Офісу при громадській організації Подільський центр прав людини.
Упродовж 2019-2020 років юрист Офісу Олександр Довбиш надавав родині правову допомогу – провів велику роботу, зокрема довелося витребувати свідоцтво про смерть дідуся у компетентних органах Німеччини та України.
Лише в вересні 2020-го свідоцтво про смерть вдалося отримати. Документ подали в державну нотаріальну контору, проте у зв’язку із тим, що строк для прийняття спадщини був пропущений, нотаріус відмовив сестрам в оформленні спадкових прав та рекомендував звернутися до суду із відповідною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Коментує юрист
Правові підстави для поновлення строку прийняття спадщини
По-перше, для прийняття спадщин особа повинна звернутися із заявою до нотаріуса (ст. 1269 Цивільного кодексу (ЦК) України).
Стаття 1270 ЦК України визначає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Винятком із цього правила є ситуація, коли спадкоємець та спадкодавець проживали спільно на момент відкриття спадщини. В даному випадку особа вважається такою, яка прийняла спадщину автоматично.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (1272 ЦК України).
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
При цьому поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема:
1) тривала хвороба спадкоємців;
2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна;
3) складні умови праці, які, зокрема, пов’язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;
4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України;
5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту.
Слід зазначити, що необізнаність спадкоємця про смерть спадкодавця не є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Після поновлення строку для прийняття спадщини спадкоємцю слід отримати рішення суду, яке набрало законної сили та надати його нотаріусу, у якого заведена спадкова справа.
Важливо вдруге не пропустити наданий судом строк, оскільки поновлення строку для прийняття спадщини повторно законом не передбачено.
У даному випадку, звернувшись до суду із заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, Ольга та Світлана отримали позитивне судове рішення, яке подали нотаріусу для прийняття спадщини. Відповідно, сестри стали законними спадкоємицями дідусевої квартири.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.