facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Протокол про адміністративне порушення під час локдауну: що варто знати

Дата публікації: 08.04.2021

Локдаун*, який діє зараз у декількох регіонах України та у столиці**, передбачає систему обмежувальних заходів, запроваджених з метою стримати поширення захворюваності на Covid-19***. Дотримання обмежень перевіряють зокрема представники правоохоронних органів, проводячи рейди та виписуючи за їх результатами протоколи про адмінпорушення. Така практика для українців нова, тому викликає чимало запитань, непорозумінь, а іноді – й порушень прав громадян. Консультацію на актуальну тему підготувала юристка Чернігівського офісу Мережі правового розвитку Наталія Кулікова.

На фото: Наталія Кулікова, юристка Чернігівського офісу МПР.

Якщо вам виписали протокол про адмінпорушення під час локдауну, радимо звернути увагу на наступні моменти.

У протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначена суть правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), за якою складено протокол. Саме тому перевірте, який склад «адміністративного правопорушення» згадується у протоколі.

З огляду на те, що на сьогодні вимоги до локдауну кожен орган місцевого самоврядування (ОМС) визначає самостійно, необхідно ознайомитися з чітким переліком заборон на сайті ОМС.

Норма статті 44-3 КУпАП, за якою оформлюються протоколи представниками правоохоронних органів, носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов`язково повинно бути зазначено, яку конкретно заборону відповідного пункту нормативно-правового акту, яким встановлюються правила карантину (протоколу регіональної комісії ТЕБ та НС), порушила особа, щодо якої складено протокол.

Також для того, щоб повністю розкрити суть адміністративного правопорушення, у протоколі має бути зазначено, які конкретно дії вчинила ця особа. Якщо вказаних вимог щодо формулювання суті адміністративного правопорушення не буде дотримано, то суд не зможе встановити фактичні обставини правопорушення, що ставить у провину особі, щодо якої складено протокол. Це пов’язано з тим, що суддя не може змінювати чи уточнювати суть порушення, яка вказана у протоколі, а повинен розглянути справу та ухвалити постанову виключно на основі зібраних працівниками поліції доказів.

Окрім того,  до протоколу про адміністративне правопорушення працівники поліції повинні долучити докази, які можуть підтвердити факт вчинення правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Якщо порушення полягало в недотриманні заборони щодо роботи суб’єкта господарювання, то такими доказами можуть бути наступні:

  • пояснення свідків, які були відвідувачами закладу,
  • пояснення працівників закладу, інших свідків,
  • фото- та відеоматеріали,
  • розрахункові документи, які б підтверджували здійснення забороненої діяльності, тощо.

Якщо до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено достатніх доказів для підтвердження факту вчинення правопорушення, то суддя позбавлений можливості притягнути особу, щодо якої складено протокол до адміністративної відповідальності. Це пов’язано з тим, що суддя не має права замість працівників поліції збирати докази у справі про адміністративне правопорушення, а всі сумніви в силу ст. 62 Конституції України мають трактуватися на користь особи, щодо якої складено протокол.

Варто пам’ятати, що відповідальність за порушення, згідно зі ст. 44-3 КУпАП, можуть нести лише окремо визначені особи. Наприклад, відповідальність за порушення вимог щодо заборони роботи суб’єктів господарювання, які приймають відвідувачів, не можуть нести працівники таких суб’єктів господарювання, оскільки вони не здійснюють господарську діяльність та не відповідають за дії суб’єкта господарювання, у якому працюють.
До прикладу, якщо працівник ФОП Іванов І.І. під час карантину приймав відвідувачів та надавав їм послуги, то співробітник поліції мають скласти протокол за ст. 44-3 КУпАП саме щодо Іванова І.І. як щодо фізичної особи-підприємця. У випадку складання протоколу щодо працівника суд не матиме права винести постанову про притягнення працівника чи його роботодавця до адміністративної відповідальності.

У випадку встановлення вищезазначених недоліків у складанні протоколу судді діють в один зі способів:

1. Закривають провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв’язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення.

2. Направляють адміністративний матеріал за протоколом про адміністративне правопорушення до органів поліції для належного оформлення. Цей випадок у судовій практиці трапляється нечасто, оскільки норми КУпАП не дозволяють направляти матеріали справи для належного оформлення, а норми п. 7 Розділу ІІ Інструкції 1376 – вносити зміни до протоколу після його складання.

У випадку неналежного складання працівниками поліції протоколу та ненадання достатніх доказів, як про це було зазначено вище, рекомендуємо подавати до суду клопотання про закриття провадження у справі (або направлення адміністративного матеріалу для належного оформлення), у яких звертати увагу судді на зазначені недоліки.

При цьому для збільшення своїх шансів на перемогу в справі радимо звертатись до Офісів Мережі правового розвитку або Центів системи безоплатної правової допомоги, які зможуть правильно підготувати необхідні процесуальні документи та донести до судді правову позицію у справі.

*Локдаун — це нагальний протокол дій і система обмежувальних заходів, що вводяться з метою стримання поширення захворюваності. 

** За даними агентства «Укрінформ», станом на 8 квітня 2021 року показник госпіталізацій хворих з COVID-19 перевищено у 20 регіонах та в Києві, на червоному рівні знаходяться столиця та 10 областей. Зокрема, за даними МОЗ, у червоній зоні перебувають Київ, Житомирська, Івано-Франківська, Закарпатська, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Чернігівська, Чернівецька області.

***Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×