facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Прожитковий мінімум зріс: як зміняться соцвиплати (+відео)

Дата публікації: 25.01.2023

Розмір яких соціальних виплат зросте у зв’язку зі зміною показника прожиткового мінімуму, роз’яснила для Хмельницької телекомпанії «33 канал» юристка ГО «Подільська правова ліга», адвокатка Руслана Матущак.

Розмір прожиткового мінімуму в Україні зріс наприкінці минулого року. Від 1 грудня 2022-го він становить 2 589 грн на одну особу на місяць – це на 81 грн більше, ніж показник, встановлений з липня цього року.

Прожитковий мінімум — базова категорія, від якої залежать понад 150 показників держбюджету, серед яких і найсуттєвіші. Зокрема це допомога по безробіттю, по інвалідності, допомога на дітей — важливі соцвиплати, від яких значно залежить життя малозабезпечених верств населення.
Серед сум, що зросли — й виплати аліментів на дитину*. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину має становити не менше, ніж 50% від прожиткового мінімуму.

  • Для дитини віком від 6 років розмір аліментів тепер становить 1416 грн, для дитини до 6 років він буде меншим. В цілому розмір прожиткового мінімуму й, відповідно, розмір аліментів протягом року змінюється кілька разів. Вищий прожитковий мінімум — більша сума аліментів. Однак, якщо, наприклад, аліменти будуть стягувати з зарплати, то, зрозуміло, це погіршить становище тих платників аліментів, чия  зарплата, на відміну від прожиткового мінімуму, не зростає, — роз’яснює Руслана Матущак.
Скрін відео: “33 канал”.

Зі зміною прожиткового мінімуму на 5% зросли й пенсії для пенсіонерів — щоправда, лише максимальна та мінімальна: остання тепер становитиме 2093 грн. На загальні пенсії — ті що знаходяться «посередині» мінімальної та максимальної, величина прожиткового мінімуму не впливає.

Деякі категорії чиновників, судді та прокурори — серед тих, хто внаслідок зростання прожиткового мінімуму отримуватиме більше коштів.

  • У посадових осіб, особливо у тих, хто перебуває на державній службі, чимало видів надбавок, премій та інших виплат як раз «прив’язані» до прожиткового мінімуму, — додає адвокатка.

Водночас, як зазначає джерело, задекларований державою показник прожиткового мінімуму не надто відповідає реальності. Так, Міністерство соціальної політики щомісяця публікує дані про розмір фактичного прожиткового мінімуму в Україні — його розраховують з огляду на поточну вартість трьох «продуктових кошиків». І за цими показниками фактичний прожитковий мінімум на одну працездатну особу зараз складає приблизно 5300 грн, для непрацездатної – 3800-3900 грн. І така розбіжність є великою проблемою для країни, й особливо для її малозахищених категорій громадян.

*Читайте також:
Аліменти під час війни: що варто знати
Чи зміняться соціальні виплати у 2023 році

 

 


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×