facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Принцип формування черги на землю

Дата публікації: 03.09.2020

Як формується принцип черги на земельну ділянку – саме це питання викликало найбільший інтерес серед мешканців селища Станіслав Херсонської області, де проводили свої серпневі виїзні консультації юристи Білозерського офісу Мережі правового розвитку.  З огляду на затребуваність цієї теми серед селян юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях підготував консультацію.

Поняття «черга на землю» відсутнє в українському законодавстві. Але фактично воно знаходить застосування у рамках земельних відносин на місцевому рівні. Це пов’язано з тим, що громадяни все активніше виявляють бажання отримати ділянку у володіння, а задовольнити запити всіх одразу не ходить.

Що таке черга на землю

Згідно з Конституцією України, кожен українець має право на власну землю, забезпечити ділянками одразу всіх бажаючих місцева влада не здатна. У зв’язку з цим приймаються рішення щодо створення черг.
Пільгові категорії можуть розраховувати на першочергове відведення ділянок. Черга на отримання землі – це інструмент врегулювання земельних відносин, який дозволяє представникам місцевої влади ефективно розпоряджатися вільними територіями.
За нормами безоплатної передачі землі, прописаними в 121 статті Земельного кодексу України, кожен українець може одноразово отримати землю для таких цілей: сільськогосподарські потреби – 2 га; садівництво – 0,12 га; приватне житлове будівництво (в тому числі присадибна територія) – 0,1-0,25 га в залежності від типу населеного пункту; дачне будівництво – 0,1 га; будівництво гаража – 0,01 га.

Як скористатися правом на приватизацію землі

Щоб скористатися правом на відведення земельної ділянки, необхідно звернутися з відповідною заявою до органів місцевого самоврядування.
Заява обов’язково повинна містити такі додатки:

  • графічні матеріали з місцем розташування бажаної ділянки;
  • згоду землекористувача, якщо територією хтось користується;
  • паспорт та ідентифікаційний код;
  • документи, що підтверджують пільгові умови оформлення землі (наприклад, посвідчення учасника бойових дій).

 Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Крім того, порядок передачі земельних ділянок у володіння громадянам може регламентуватися на місцевому рівні відповідними положеннями органів влади. Саме в цих документах описано, що відведення земель проводиться відповідно до черги, яка формується згідно з черговістю подачі заяв.
До такої практики місцева влада вдається для раціонального використання та розпорядження комунальними територіями, а також з причини обмеженої кількості земель певного призначення. Представники виконавчих органів влади реєструють охочих приватизувати землю в списках.

Першочергово отримати ділянку у володіння можуть такі категорії заявників:

  • учасники бойових дій;
  • інваліди війни та особи, прирівняні до них;
  • сім’ї осіб, що загинули в результаті бойових дій; багатодітні сім’ї тощо.

Згідно з земельним законодавством громадянам дозволяється приватизувати будь-яку вільну ділянку землі, незалежно від місця проживання. Тому ви можете подати документи на приватизацію ділянки в будь-якому населеному пункті.

Як дізнатися, який ти в черзі на землю

З тієї причини, що черга на землю прямо не передбачена законом, немає і законодавчих норм щодо надання доступу до цієї інформації. В окремих випадках чергу можна переглянути на офіційному сайті населеного пункту. Якщо інформації там немає, можна подати відповідний запит представникам місцевої влади або поцікавитися у них, де можна ознайомитися зі списком громадян, які подали заяви на отримання землі в порядку черги.

P.S. Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Безпечні та правоспроможні ОТГ Білозерського району Херсонської області“, що реалізує громадська організація “Білозерський центр регіонального розвитку” у партнерстві з Херсонським місцевим центром з надання БВПД, Станіславською сільською радою, Музиківською сільською радою, Білозерською селищною радою, Білозерським відділенням поліції, Координаційним офісом безпеки в м.Татарбунари при Одеській обласній організації КВУ за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження“.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×