facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Публічна інформація як метод співпраці з органами місцевого самоврядування (+відео)

Дата публікації: 17.01.2022

Як ефективно співпрацювати з органами місцевого самоврядування (ОМС). Саме про це розповідатимуть юристи Черкаського офісу Мережі правового розвитку у підготовленій ними серії відеоконсультацій. Перша з них присвячена темі публічній інформації. Тарас Щербатюк, юрист, керівник Офісу при громадській організації «Черкаський правозахисний центр» розповідає про те, яким чином ОМС мають забезпечувати повноцінний доступ до публічної інформації місцевим мешканцям, і як люди мають отримувати публічну інформацію від ОМС.

На фото: Тарас Щербатюк, юрист,
керівник ГО “Черкаський правозахисний центр”.

Робота з таким інструментом як Місцевий індекс прав людини* надала нам багато цінних навичок, як працювати з ОМС у сфері дотримання прав людини. Під час серії ефірів ми розповімо, які права мають ті, хто співпрацює з ОМС; яким чином правильно та ефективно реалізувати ці права; які механізми захисту прав людини існують на місцевому рівні. Ми також будемо розкривати добрі та негативні практики ОМС у сфері захисту прав людини. Водночас ми навчатимемо представників ОМС, як їм правильніше та ефективніше працювати для того, щоб забезпечити потреби та права людини саме на місцевому рівні.

Яким чином забезпечується доступ до публічної інформації на місцевому рівні

  1. Через сайти ОМС. Вони є своєрідною візитівкою, яка показує роботу і депутатського складу, і голови територіальної громади (ТГ), і структурних підрозділів виконавчих органів територіальних громад. На сайті має бути розміщена основна інформація: контактні дані голови, його заступників, депутатів, структурних підрозділів; графіки їхньої роботи та прийому; нормативно-правові акти, які приймаються у ТГ. Тут варто відзначити, що інформація, яка розміщується на сайті, повинна бути доступною для всіх категорій населення, зокрема і для людей з інвалідністю, порушеннями зору та слуху.  
  2. Інформаційні стенди, розміщені у приміщеннях виконавчих органів територіальних громад. На них мають бути висвітлені дані про роботу депутатського складу, голови ТГ, структурних підрозділів, проєкти нормативно-правових актів, бланки документів та інша актуальна інформація, необхідна для того, щоб мешканці громади, відвідавши приміщення ОМС, могли з нею ознайомитися. Ця інформація також має бути максимально доступною для всіх категорій населення.
  3. Друковані видання. У них повинна бути опублікована вся актуальна інформація про заходи, які проводять ОМС.   
  4. Надання інформації на запити, які надходять до ОМС. Отримати відповіді мешканці мають право і можливість, якщо така інформація не була оприлюднена на сайті, на стендах чи у друкованих виданнях. У такому випадку люди можуть звернутися з інформаційним запитом** на отримання публічної інформації до органів ОМС. Перед цим я би радив звернутися до юристів, аби вони допомогли вам правильно оформити відповідний запит. Тоді в подальшому ви зможете отримати запитувану інформацію в повному обсязі.  

Про особливості направлення запитів на отримання публічної інформації, ми розповімо в наступних випусках.


*Місцевий індекс прав людини
– інноваційний інструмент, розроблений Українською Гельсінською спілкою з прав людини та допрацьований для адаптації до місцевого контексту Мережею правового розвитку для підтримки і ефективного розвитку реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою в Україні. Критерієм ефективності визнано такий розвиток, що базується на засадах пріоритету прав людини в усіх сферах її взаємин із державою.

Представники місцевих громадських об’єднань за координації та навчальної підтримки експертів Мережі правового розвитку та Української Гельсінської спілки з прав людини проводять моніторинги населених пунктів.

Зокрема моніторингова місія проходила одночасно з низкою моніторингів в інших населених пунктах областей, що найбільше постраждали від наслідків військового конфлікту на Сході України. Вона мала на меті здійснити аналіз дотримання прав людини на Сході України та допомогти органам місцевого самоврядування налагодити свою діяльність у напрямку дієвої роботи із захисту прав людини у громаді. В якості методики моніторингу було обрано напрями «Соціальний для захист вразливих категорій», «Безпека громади», «Гідний рівень життя» Місцевого індексу прав людини.

Моніторинг передбачає виставлення бальної та відсоткової оцінки зусиллям місцевої влади з забезпечення прав людини у кожному напрямі оцінювання. За результатами кожного моніторингу місцева влада має перелік рекомендацій для покращення власної діяльності. 

Розробка методології Місцевого індексу прав людини була реалізована за участі експертів Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, спільнот експертів науковців та практиків місцевого самоврядування різних галузей прав людини. Було опрацьовано сучасні міжнародні моделі прав людини і їх оцінювання, узагальнено кращі іноземні та вітчизняні практики моніторингу прав людини на місцевому рівні, враховано специфіку розвитку повноважень місцевого самоврядування в процесі реформи.

Моніторинг відбувся за проєктом «Посилення експертного потенціалу ОГС Донецької та Луганської областей для здійснення моніторингу доступу до правосуддя та безпеки на місцевому та обласному рівнях», який реалізують Мережа правового розвитку у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини та організаціями громадянського суспільства Донецької та Луганської областей в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Нідерландів, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Результати «Місцевого індексу прав людини на Сході України» – за посиланням.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork  

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×