Питання — відповідь: Чи можна дистанційно «виписати» людину, яка давно не мешкає за місцем реєстрації
Дата публікації: 17.08.2024
На прикладі з власної правової практики ситуацію роєʼяснює юристка ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу» Тетяна Плясунова.
Пані Катерина звернулася до ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу» з питанням щодо виписки свого чоловіка, який поїхав за кордон рік тому і не повернувся. Її особиста ситуація була непростою, тому жінка вважала, що цей крок допоможе їй навести лад у житті та позбутися можливих у подальшому бюрократичних перешкод…
Юристка організації Тетяна Плясунова пояснила клієнтці, що в українському законодавстві існує процедура зняття особи з реєстрації місця проживання, навіть якщо людина фізично відсутня. Основними нормативними актами, що регулюють це питання, є:
3. Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Юристка зазначила, що основним положенням, на яке можна спиратися в даному випадку, є стаття 47 Конституції України, яка передбачає, що кожен громадянин має право на житло та право на вільний вибір місця проживання. Крім того, відповідно до статті 40 Цивільного кодексу України, особа має право змінити місце проживання.
Варто також звернути увагу на статтю 71 Житлового кодексу України, яка визначає порядок виселення осіб з житлових приміщень. Тож, якщо людина, в даному випадку чоловік пані Катерини, фактично не проживає у квартирі понад шість місяців і це може бути підтверджено документально, то є підстави для його виписки з місця реєстрації.
Юристка порадила жінці зібрати всі можливі документи, які підтверджують, що її чоловік не проживає у квартирі вже рік.
Це можуть бути:
– Свідчення сусідів.
– Довідки з місця роботи, якщо відомо, що чоловік працює за кордоном.
– Будь-які інші документи, що підтверджують відсутність чоловіка.
Далі Тетяна Плясунова порадила звернутися до місцевого органу реєстрації з заявою про зняття з реєстрації чоловіка. І зазначила, що у випадку відмови готова допомогти підготувати позовну заяву до суду для вирішення цього питання в судовому порядку.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.