facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Питання-відповідь: Чи можуть звинуватити у колаборантстві українця, який здає в оренду приміщення юрособі, зареєстрованій у «ЛНР»?

Дата публікації: 27.06.2022

Приводом для цієї публікації стало питання, яке юристи Мережі правового розвитку отримали від жителя тимчасово окупованої території Луганської області Андрія*. Ситуація: громадянину України запропонували передати в оренду своє приміщення комерційного призначення юридичній особі, яка зареєстрована і, відповідно, платить податки в так званій «ЛНР». В орендованому приміщенні ця юридична особа збирається торгувати непродовольчими товарами. Питання: чи можна в такому випадку вважати дії громадянина України колаборантством?

Проаналізувавши ситуацію та чинне законодавство, колективну відповідь підготували юристи Мережі правового розвитку Наталія Єсіна (Сумська ГО «Північна правозахисна група»), Ольга Настіна (Білоцерківська ГО «Правова єдність») та Тарас Щербатюк (Черкаська ГО «Черкаський правозахисний центр»).

У даному випадку ситуацію, про яку запитує пан Андрій, варто пояснити ширше: громадянин України, щоб не платити податки квазідержавному утворенню, яким є «ЛНР», припиняє діяльність свого бізнесу у власному приміщенні. І водночас, щоб мати якийсь дохід на прожиття, здає свій магазин юридичній особі, яка зареєстрована і платить податки незаконно самопроголошеній «республіці». Тож, чи є громадянин України за таких обставин колаборантом? 

Частина 4 ст. 111-1 Кримінального кодексу України (ККУ) передбачає кримінальну відповідальність за передачу матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора, та/або провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Такі дії караються штрафом до 10 тис неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 тис грн на момент публікації матеріалу – ред.) або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

У конкретному випадку постає колізія: чи підпадає під вищевказану норму ККУ також юридична особа, яка створена і здійснює діяльність за законодавством держави-агресора? Чи є в цьому прямий зв’язок? Хіба що ця юридична особа має бути згадана у санкційному списку України?

З одного боку, ситуація виглядає так: фізична особа, громадянин України, передає власне українське майно представникам «ЛНР» . Які працюють там і сплачують податки ворогу. Якщо розглянути причинно-наслідкові зв’язки, фактично громадянин України фінансує військових держави-агресора.

Однак однозначної відповіді у даній ситуації не буде. Якщо законодавство прямо не дає відповіді на такий випадки, факт колаборантської діяльності може бути доведеним лише в суді, якщо така справа туди потрапить, і якщо її приймуть до розгляду. А далі все залежатиме від позицій сторони захисту (адвоката) та обвинувачення (прокурора), а також від конкертних обставин та доказів, що супроводжуватимуть цю справу.  Приміром, якщо замість торгівлі непродовольчими товарами орендодавець із так званої ЛНР обладнає  у приміщенні склад боєприпасів або щось подібне, картина буде вже зовсім іншою. Це принципово. 

Отже, підсумовуємо: у даному випадку існує висока ймовірність притягнення громадянина України до відповідальності

Важливо! Якщо ми говоримо про людину, яка вимушено проживає на тимчасово окупованій території та вагається, чи здавати приміщення в оренду, варто також згадати про чисельні випадки примусової офіційної реєстрації підприємств чи фізичних осіб-підприємців у так званих «ЛНР» та «ДНР», коли людей змушують оформлюватися та сплачувати податки, блокуючи будь-яку їхню господарську діяльність до цього моменту.
У разі, коли людина вирішила здати приміщення офіційно зареєстрованому там підприємцю, може виникнути ситуація, коли і йому рано чи пізно також надійде пропозиція «від якої важко буде відмовитися» – офіційної реєстрації, сплати податків – тобто провадження господарської діяльності за законодавством держави-агресора. А це ще більше наближає особу до можливої відповідальності за колаборантську діяльність.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×