Питання — відповідь: Чи нестиме військовозобов’язаний кримінальну відповідальність за ухилення від призову під час мобілізації?
Дата публікації: 12.03.2024
На запитання мешканця міста Вижниця Чернівецького району відповідає юристка ГО «Комітет виборців» Валентина Ткач. І наводить приклад судової справи з притягнення до відповідальності за ухилення від призову.
![](https://ldn.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/xtkach_1.jpg.pagespeed.ic.wymNXAT_x3.jpg)
юристка ГО «Комітет виборців».
Так, нестиме. За ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період військовозобов’язаний притягується до кримінальної відповідальності (стаття 336 Кримінального Кодексу України) у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21 жовтня 1993 року, під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки). Або у строки, визначені командирами військових частин: військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України — за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України — за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України; військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Приклад судової справи
Мешканець Чернівецької області Олег* був поставлений на військовий облік та 15.12.2022 року в приміщенні N отримав повістку з вимогою прибути за вказаною адресою для зарахування його в команду військовослужбовців і відправлення в навчальний центр ЗСУ для подальшого проходження служби. При цьому чоловіка під підпис попередили про кримінальну відповідальність за ухилення від призову.
Однак Олег, як зазначено у судовій справі, будучи придатним під час воєнного часу (згідно з довідкою військово-лікарської комісії), не маючи підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, без поважних причин за викликом по повістці не прибув.
Вижницький районний суд Чернівецької області (справа №713/2185/23) виніс обвинувальний вирок, яким Олега визнали винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.336 Кримінального Кодексу (далі — КК) України та призначив покарання у виді трьох років позбавлення волі.
На підставі ст.75 ст.76 КК України його звільнили від відбування призначеного основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, якщо він протягом одного року іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на засудженого судом обов`язки, а саме: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації (https://reyestr.court.gov.ua/Review/114538438).
Прокуратура з таким вироком не погодилася, вважаючи звільнення обвинуваченого від відбування покарання судом першої інстанції необґрунтованим, і апелювала до Чернівецького апеляційного суду.
В результаті 29.01.2024 року апеляційну скаргу заступника керівника обласної прокуратури було задоволено. Вирок Вижницького районного суду в частині призначеного покарання із звільненням від його відбування з випробуванням було скасовано, натомість та ухвалено новий вирок, яким Олега засудили за ст.336 КК України та призначили покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки.
Посилання на рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/116598256
* Імʼя змінено з етичних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Читайте також:
Які повноваження мають ТЦК щодо притягнення до адміністративної відповідальності
Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії
За яких умов військовослужбовець має право на відпустку за сімейними обставинами?
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
![connect](https://ldn.org.ua/wp-content/themes/ldn-2017/img/xtwo-connect.png.pagespeed.ic.jhpVErK68_.png)
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
![support](https://ldn.org.ua/wp-content/themes/ldn-2017/img/xtwo-support.png.pagespeed.ic.0yn-eja8oh.png)
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.