Питання — відповідь: Чи нестиме військовозобов’язаний кримінальну відповідальність за ухилення від призову під час мобілізації?
Дата публікації: 12.03.2024
На запитання мешканця міста Вижниця Чернівецького району відповідає юристка ГО «Комітет виборців» Валентина Ткач. І наводить приклад судової справи з притягнення до відповідальності за ухилення від призову.
Так, нестиме. За ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період військовозобов’язаний притягується до кримінальної відповідальності (стаття 336 Кримінального Кодексу України) у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21 жовтня 1993 року, під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки). Або у строки, визначені командирами військових частин: військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України — за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України — за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України; військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Приклад судової справи
Мешканець Чернівецької області Олег* був поставлений на військовий облік та 15.12.2022 року в приміщенні N отримав повістку з вимогою прибути за вказаною адресою для зарахування його в команду військовослужбовців і відправлення в навчальний центр ЗСУ для подальшого проходження служби. При цьому чоловіка під підпис попередили про кримінальну відповідальність за ухилення від призову.
Однак Олег, як зазначено у судовій справі, будучи придатним під час воєнного часу (згідно з довідкою військово-лікарської комісії), не маючи підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, без поважних причин за викликом по повістці не прибув.
Вижницький районний суд Чернівецької області (справа №713/2185/23) виніс обвинувальний вирок, яким Олега визнали винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.336 Кримінального Кодексу (далі — КК) України та призначив покарання у виді трьох років позбавлення волі.
На підставі ст.75 ст.76 КК України його звільнили від відбування призначеного основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, якщо він протягом одного року іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на засудженого судом обов`язки, а саме: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації (https://reyestr.court.gov.ua/Review/114538438).
Прокуратура з таким вироком не погодилася, вважаючи звільнення обвинуваченого від відбування покарання судом першої інстанції необґрунтованим, і апелювала до Чернівецького апеляційного суду.
В результаті 29.01.2024 року апеляційну скаргу заступника керівника обласної прокуратури було задоволено. Вирок Вижницького районного суду в частині призначеного покарання із звільненням від його відбування з випробуванням було скасовано, натомість та ухвалено новий вирок, яким Олега засудили за ст.336 КК України та призначили покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки.
Посилання на рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/116598256
* Імʼя змінено з етичних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Читайте також:
Які повноваження мають ТЦК щодо притягнення до адміністративної відповідальності
Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії
За яких умов військовослужбовець має право на відпустку за сімейними обставинами?
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.