facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Питання – відповідь: Чи таки випускатимуть жінок за кордон після 1 жовтня?

Дата публікації: 12.09.2022

Військовий облік та мобілізація жінок  – одна найбільш гострих тем у країні вже тривалий час. Міністр оборони України 6 вересня поточного року підписав наказ про відтермінування на рік, до 1 жовтня 2023 року, взяття жінок на військовий облік. Чи означає це, що наразі постановка жінок на облік буде добровільною, їх не каратимуть штрафами і таки випускатимуть за кордон? Актуальне питання ми попросили прокоментувати юристку громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Наталію Куликову.

На фото: Наталія Куликова – юристка ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини».

Заради врегулювання питання мобілізації жінок, на сьогодні Міноборони надіслало до профільного комітету Верховної Ради з питань безпеки та оборони пропозицію внести зміни до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» – зокрема, щоб жінок брали на військовий облік добровільно.

Автори законопроєкту пропонують, щоб обов’язковість постановки на військовий облік залишалася лише для тих жінок, які мають професію медика, споріднену з професією військового медика. Всі інші категорії жінок можуть стати на військовий облік, якщо вони мають одну з тих військово-облікових спеціальностей або споріднених професій, які містяться в наказі Міноборони, силу якого відтерміновано до 1 жовтня 2023 року.

Жодних заборон на виїзд жінкам за кордон з 1 жовтня немає. Саме так 7 вересня заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр на своїй Фейсбук-сторінці*.

Вона додала, що зараз, навіть під час війни, держава не має «гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку».
Водночас у ЗСУ залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій. Але й вони, на переконання Маляр, мають ставати на облік виключно добровільно. За її словами, добровільна постановка на облік передбачає, що мотивовані жінки зможуть самостійно прийняти рішення щодо військового обліку.

*Повний текст посту заступниці міністра оборони Ганни Маляр від 7 вересня 2022 року.

«Тепер вже офіційно Міністерство оборони України.

Жодних заборон на виїзд жінкам за кордон з 1 жовтня немає.

Наразі в парламенті на рівні профільного комітету Верховної Ради доопрацьовується проект Закону «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Свої пропозиції, які серед іншого передбачають, що взяття на військовий облік жінок носить виключно добровільний характер, Міністерство оборони України раніше направило до Комітету.

Разом з тим, розуміючи, що законотворчий процес є тривалим, паралельно Міноборони, в межах повноважень, підготувало наказ, яким вчергове відтермінувало строки взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік ще на рік – до 1 жовтня 2023 року. Відповідний наказ вчора, 6 вересня, підписав міністр оборони Олексій Резніков.

Нагадую, що норма про обов’язкову постановку жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік регулюється саме законом.

Цей наказ не змінює норм чинного законодавства, але він дозволить Комітету, а потім і парламенту в цілому, доопрацювати і внести зміни до законодавства, аби врегулювати це питання.

Ми ж, в межах своїх повноважень, можемо лише відтермінувати строки. Тож, ще на рік – до 01 жовтня 2023, їх відтерміновано, а за цей час парламентарі зможуть на законодавчому рівні встановити, що військовий облік жінок відповідних професій/спеціальностей є виключно добровільним».

Робота в комітеті Верховної Ради активно продовжується. Тому, ніякої паніки і зради. Ніяких обмежень для жінок не існує.

Після прийняття відповідних змін до законодавства щодо виключно добровільного взяття на військовий облік жінок, необхідності знов і знов відтерміновувати строки наказами Міноборони (!) більше не буде.

Як заявив Генеральний Штаб, досвід розгортання всіх військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу свідчить, що на сьогодні в державі немає гострої потреби збільшувати кількість жінок на військовому обліку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×