facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Питання — відповідь: Чи враховується трудовий стаж, набутий за кордоном, при призначенні пенсії в Україні?

Дата публікації: 08.04.2024

Роз’яснення юриста ГО «Подільський центр прав людини» Олександра Довбиша є відповіддю на запитання мешканки Вінниччини. Пані Людмила упродовж 10 років мешкала у Польщі, була офіційно працевлаштована та сплачувала податки. Тепер жінка цікавиться, як їй нараховуватимуть пенсію, оскільки вона має також 25 років трудового стажу в Україні.

Олександр Довбиш, юрист ГО «Подільський центр прав людини».

Щоб з’ясувати питання зарахування трудового стажу, набутого за кордоном, слід звернутися до міжнародно-правових договорів у сфері пенсійного забезпечення, учасником яких є Україна.

Такі міждержавні угоди містять норми правового регулювання двох видів: за територіальним та пропорційним принципами.

За територіальним принципом  усю пенсію на підставі українського та іноземного трудового стажу виплачуватиме пенсійний фонд держави,  на території  якої  особа звернулася для  призначення пенсії і братиме до розрахунків зарплату, отриману на території  іншої з держав.

До  таких   країна зокрема відносяться наступні: Азербайджанська Республіка, Республіка Вірменія, Республіка Білорусь, Республіка Казахстан, Киргизька Республіка, Республіка Узбекистан, Республіка Таджикистан, Республіка Грузія, Республіка Молдова, російська федерація, Туркменістан, Монгольська Народна Республіка, Румунія та Угорщина.

Отже,  органи Пенсійного фонду України розрахують розмір пенсії на підставі всього стажу роботи та отриманої заробітної плати як в Україні, так і в одній із вищезазначених держав.

Міжнародні угоди, які базуються на пропорційному принципі, визначають, що кожна країна призначає та виплачує пенсію лише за стаж, який людина отримала на її території. При цьому періоди роботи в іншій країні зараховується до загального страхового стажу, щоб визначити, чи має особа право на отримання пенсії загалом.

На пропорційному принципі базуються угоди із Республікою Латвією, Республікою Литвою, Республікою Естонією, Королівством Іспанією, Республікою Словаччиною, Республікою Чехією, Республікою Болгарією, Республікою Португалією, Республікою Польщею.

Тобто пані Людмила, яка 10 років працювала у Польщі і 25 років — в Україні, набула право на отримання пенсії від Пенсійного фонду України, оскільки її загальний стаж становить 35 років. Однак розмір її пенсії в Україні буде розраховуватися лише на підставі того стажу, який вона набула в Україні, і тих зарплат, які вона тут отримувала.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×