Питання — відповідь: «Дитина пошкодила мобільний телефон однокласнику. Чи зобов’язані батьки відшкодувати завдану шкоду?»
Дата публікації: 26.03.2024
На запитання мешканки Вінниччини відповідає юрист, керівник ГО «Подільський центр прав людини» Михайло Бардин.
Випадки, коли дитина випадково чи навмисно, в навчальному закладі чи просто на вулиці завдала шкоди майну іншої дитини або ж повнолітньої особи, є непоодинокими.
За загальним правилом відповідальність за поведінку дітей несуть їхні батьки або особи, як їх замінюють. Однак, як кажуть, «є нюанси».
Батькам при обранні способу поведінки в такій ситуації, насамперед слід вислухати свою дитину, почути свідчення інших можливих учасників та/чи свідків події, і якщо дійсно виявиться, що дитина завдала шкоди, слід діяти з огляду на вік дитини та обставини.
Якщо дитина не досягла 14 років, вона вважається малолітньою. І в даному випадку відповідальність за завдану шкоду повністю нанесуть її батьки (усиновлювачі), опікуни, навчальні, виховні та інші установи (наприклад, школа). Тобто в такій ситуації відповідальність розподіляється залежно від того, під чиїм наглядом перебувала в конкретному випадку дитина.
Тож, якщо інцидент стався у школі, коли дитина перебувала під наглядом учителів, за протиправну поведінку одного школяра щодо іншого буде відповідальна саме школа.
Якщо ж дитина досягла 14 років, вона вважається неповнолітньою і відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах. Проте, якщо в такому віці в неповнолітньої особи відсутнє майно, достатнє для відшкодування завданої нею шкоди, цю шкоду відшкодовують у частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьки.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.