Як отримати відстрочку від мобілізації, якщо на це є законні підстави
Дата публікації: 22.07.2025
Консультація юристки Вижницької ГО «Комітет виборців» Валентини Ткач є відповіддю на запитання, отримане в одному зі звернень в онлайн-чат Мережі правового розвитку.

юристка ГО «Комітет виборців».
Кому надається відстрочка
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених цією статтею.
Також варто зазначити, що відстрочка можлива для військовозобов’язаних, які перебувають на обліку та мають військово-обліковий документ.
Куди подавати заяву для надання відстрочки
Питаннями надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період розглядається комісією створеною при РТЦК та відділах РТЦК у складі голови комісії та членів комісії.
Які документи підготувати
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії РТЦК та СП:
- Заяву (зразок заяви передбачений Додатком 4 до Порядку (в редакції Постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» №930 від 16.08.2024 року).
- Документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку (наприклад: якщо підставою для надання відстрочки являється пункт 10 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (опікун особи, визнаної судом недієздатною), тоді необхідно до заяви надати наступні документи: паспорт, код опікуна, паспорт, код особи яку визнали недієздатною (над якою встановили опіку), рішення суду, яке набрало законної сили.
ТЦК та СП може не вимагати подання всіх документів, якщо необхідну інформацію можна отримати з відкритих державних реєстрів (наприклад: Реєстр актів цивільного стану, ЄДР, судовий реєстр тощо).
Документи, які необхідно надати, визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» №560 від 16 травня 2024 року.
Яким чином можна оформити відстрочку
- У застосунку Резерв+
Таку можливість мають:
– багатодітні батьки, які мають від трьох неповнолітніх дітей у спільному шлюбі;
– особи з інвалідністю;
– студенти, аспіранти та докторанти, які здобувають освіту в послідовному порядку.
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
2. За допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Робиться це на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В які терміни мають розглянути заяву
Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Якщо комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку не перевищує 15 календарних днів.
Якщо комісія не отримала від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит, не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви вона має прийняти рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення людині повідомляють телефоном, електронною поштою або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки.
У разі відмови військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Такий військовозобов’язаний направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Чи потрібно військовозобов’язаному, який звернувся із заявою про надання відстрочки, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби?
Військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК та СП з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби та не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
На який термін надається відстрочка
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більше ніж на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.
У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується автоматично, але не більше ніж до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Титульне фото для статті: veteran.com.ua
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн-чат
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Чат-бот
Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.