Питання — відповідь: Як встановити інвалідність та чи можна провести заочно медико-санітарну експертизу?
Дата публікації: 19.07.2023
«У моєї матері — недуги опорно-рухової системи і як наслідок — обмеження життєдіяльності. Які документи я маю подати на проведення медико-соціальної експертизи і встановлення інвалідності? Чи може комісія прийняти рішення, якщо мама не має змоги особисто прибути на огляд?». Із таким запитом до ГО «Молодіжний ініціативний центр» звернулася пані Оксана, мешканка селища Хлівчани, що на Львівщині. Роз’яснення подає юрист організації Андрій Мицак.
Причинами інвалідності є:
- інвалідність з дитинства;
- загальне захворювання;
- нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров’я);
- професійне захворювання пов’язане з трудовою діяльністю;
- поранення, контузії, каліцтва та інші захворювання.
Щоб встановити інвалідність, людина за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я, після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності, має право звернутися до Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) за місцем свого проживання або лікування.
Під час звернення до МСЕК необхідно мати з собою документи, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.
Крім того, необхідно пред’явити:
- паспорт або ID-картку з витягом із Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
- військовий квиток (копію) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);
- направлення на МСЕК (форма №088/о);
- медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної карти форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого форма 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторну картку хворого;
- інші додаткові документи у разі необхідності підтвердження тієї чи іншої причини інвалідності.
Важливо! На період дії воєнного стану процедура проведення медико-соціальної експертизи спрощена. По-перше, МСЕК може прийняти рішення заочно (якщо людина не має змоги безпосередньо прибути на огляд). По-друге, інвалідність продовжується на весь час дії воєнного стану та 6 місяців після його скасування (якщо ви або ваша дитина маєте інвалідність і не можете пройти обстеження).
Якщо є підстави заочно провести медико-соціальної експертизу, комісія проводить її протягом трьох робочих днів із дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії.
Найчастішими відмовами МСЕК для призначення групи інвалідності є:
- Недообстеження, недостатність обґрунтування хвороби.
- Відсутність деяких (уточнюючих) лікарських записів у зв’язку з чим неможливо визначити ступінь інвалідності.
- Недостатність діагнозів чи симптомів тощо.
Якщо хворому відмовили в отриманні інвалідності або якщо людина не згодна з рішенням районної, міжрайонної, міської комісії, вона має право подати письмову заяву (до якої додається копія висновку МСЕК) до обласних або центральних міських комісій. Зробити це слід протягом місяця після одержання висновку МСЕК.
Рішення комісії може бути оскаржене до суду шляхом подання адміністративного позову до суду у шестимісячний строк з моменту прийняття МСЕК рішення.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.