facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Розлучення в умовах війни: правові особливості процесу

Дата публікації: 18.09.2022

Чи можливе розлучення в умовах військового стану? Як розлучитися, якщо один із подружжя перебуває за кордоном або на тимчасово окупованій території? Як можна оформити розлучення у цих та інших випадках, роз’яснює адвокатка, юристка Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Інна Малишко.

На фото: Інна Малишко – адвокатка, юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність».

Жодних обмежень на законодавчому рівні щодо розлучення під час воєнного стану немає, діють ті самі норми, що й до 24 лютого 2022 року. 

Як і раніше, процедурою передбачено два способи розірвання шлюбу: у РАЦСі (відділ державної реєстрації актів цивільного стану) або через суд.

Розірвання шлюбу, якщо подружжя перебуває в Україні

Якщо особи, які розлучаються, обоє знаходяться в Україні, мають спільну згоду на розлучення та не мають неповнолітніх дітей, їм необхідно подати спільну заяву до органу РАЦСу за місцем проживання одного з подружжя.

Заяву можна подати онлайн за допомогою державного ресурсу dracs.minjust.gov.ua. Але для завершення процедури парі все одно доведеться відвідати відділ РАЦС особисто. Оформлять розлучення  через місяць із дня звернення до органу. 

Якщо у подружжя є спільні неповнолітні діти або один із подружжя не дає згоди на розлучення,  необхідно звертатися з позовною заявою до суду. Позов про розірвання шлюбу подається за місцем проживання або перебування відповідача, або за вашим місцем реєстрації, якщо у вас на утриманні є неповнолітня дитина.

Зараз є можливість подати позов та брати участь у судових засіданнях дистанційно через електронний суд: https://id.court.gov.ua/.

Важливо!Якщо потрібний вам суд не працює, на сайті Верховного Суду ви можете дізнатися, який найближчий суд виконує його функції.

Розірвання шлюбу, якщо один із подружжя – за кордоном або обидва – за межами України

Якщо чоловік та дружина обоє перебувають за кордоном, не мають неповнолітніх дітей та бажають розлучитися, їм необхідно подати заяву про розірвання шлюбу до найближчої консульської установи України. Обов’язково необхідно  мати з собою паспорт, ідентифікаційні код та оригінал свідоцтва про шлюб.

Якщо у подружжя є спільні неповнолітні діти або один із подружжя не дає згоди на розлучення, необхідно звертатися з позовною заявою до суду на території України.

Якщо ж один із подружжя перебуває за кордоном, а інший – в Україні і особи мають спільну згоду на розлучення та не мають неповнолітніх дітей, діяти слід так. Той хто знаходиться в Україні, звертається до органу РАЦСу із заявою про розірвання шлюбу. Той, хто за кордоном, складає ідентичну заяву в консульській установі в країні перебування. Консульська установа надсилає заяву до українського РАЦСу, який реєструє розлучення. 

Якщо в родині є неповнолітні діти, розлучення можливе виключно в судовому порядку. Якщо особа, яка ініціює розлучення, перебуває за кордоном, вона  можете звернутися до адвоката в Україні, який пройде процедуру процесу розлучення від її імені та без її присутності на підставі довіреності.

Розірвання шлюбу, якщо подружжя проживає на тимчасово окупованих територіях

Аналогічно можна розлучитися через орган РАЦСу, але мешканці окупованих населених пунктів та територій, де тривають бойові дії, наразі не мають можливості подати такі заяви, оскільки  місцеві відділи РАЦС не працюють.

Але відповідно до пункту 14 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, та змінам до наказу від 26 лютого 2022 року № 606/5, можуть оформити розлучення у будь-якому працюючому органі РАЦС.

Інша процедура – розлучення через суд, якщо в родині є неповнолітні діти або один із подружжя не згоден на розлучення чи перебуває за межами України.

Якщо за законом ви можете розлучитися лише в судовому порядку, насамперед необхідно визначити суд, до якого ви можете звернутися. За загальним правилом, позов про розлучення ви маєте подати в суд за зареєстрованим місцем знаходження або перебування відповідача.

Проте є ряд випадків, коли ви можете подати позов до суду за місцем свого перебування:

  • на вашому утриманні перебувають неповнолітні діти;
  • за станом здоров’я або з інших поважних причин ви не можете виїхати до місця проживання відповідача – в позові варто одразу зазначити таку причину.

Коли ви визначили суд і вже подали свій позов, постане інше питання: як повідомити відповідача про судовий розгляд?

У випадку, коли його місце перебування невідоме і людина не виходить на зв’язок, суд може зробити запит у відповідні органи для з’ясування місця перебування відповідача. Якщо навіть це не допомогло, суд вирішує питання про відкриття провадження. Щоб повідомити «зниклого» відповідача про судовий розгляд, суд розміщує інформацію на офіційному веб-порталі судової влади України.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×