Що робити, якщо на вас напав чужий собака
Дата публікації: 23.10.2019
«Він добрий і не кусається», – так часто запевняють господарі, вигулюючи без намордника та повідка собак, які вирішують або обгавкати, або облизати перехожого. Останній зазвичай від такого «знайомства» зовсім не в захваті. І добре, якщо у подібних випадках обходиться без ексцесів. А якщо собака таки вкусив? Як діяти тому, хто постраждав, роз’яснює юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку В’ячеслав Лях.
Консультацію з такого питання юристу Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» довелося надавати мешканцю Херсонщини пану Миколі, який звернувся по безоплатну правову допомогу саме після того, як його вкусив собака. Чоловік розповів, що йшов місцевим парком, коли раптом на нього почав гавкати пес. Собака гуляв разом зі своїм господарем, але без намордника та повідка. Микола намагався відійти якнайдалі від собаки, але той накинувся на чоловіка, порвав на ньому одяг і вкусив.
Відтак пан Микола просив роз’яснити, хто все ж таки повинен нести відповідальність і компенсувати завдані постраждалому моральні та матеріальні збитки?
Юрист пояснив, що відповідальність за поведінку та дії чотирилапого несе його господар.
Відповідно до частини 4 статті 12 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує.
У випадку спричинення тілесних ушкоджень собакою чи іншою твариною постраждалий може розраховувати на відшкодування матеріальної шкоди:
– спричиненої майну – взуттю, одягу, тощо (статті 22 (Відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди) та 1166 (Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду) Цивільного кодексу (ЦК) України);
– спричиненої здоров’ю – витрати на лікування, протезування, санаторно-курортне лікування, щеплення, тощо (статті 1195-1199 ЦК України).
Також постраждала особа може розраховувати на відшкодування моральної шкоди відповідно до статей 23 (Відшкодування моральної шкоди), 1167 (Підстави відповідальності за завдану моральну шкоду) та 1168 (Відшкодування моральної шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи) ЦК України.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.