facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Що робити, якщо сусіди не хочуть погоджувати межі земельної ділянки

Дата публікації: 29.03.2018

Автор: В’ячеслав Лях, юрист ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”

Чи можна зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, якщо в Акті погодження меж земельної ділянки немає підпису сусіда – суміжного землевласника (землекористувача)? Адже виникають різні ситуації: власника/користувача не можна застати за місцем проживання, або він безпідставно відмовляється підписувати документ. Нюанси законодавства щодо цього питання роз’яснює юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку при ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” В’ячеслав Лях.

Форма та порядок складання Акту погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами законодавством не визначені. Відтак зобов’язати сусіда погодити межі земельної ділянки неможливо. Він має право відмовитися.

В’ячеслав Лях, юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку.

На практиці, коли підпису сусіда не вдалося домогтися, використовують приписи п. 3.12 “Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками”.

Відповідно до цього документу, закріплювати межовими знаками межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) можна за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок. Але лише у тому випадку, якщо їх повідомили належним чином про час проведення вищезазначених робіт. Ця інформація зазначається в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

Крім вказаних норм п. 3.12 Інструкції, поширеним є складання розробником документації із землеустрою додатка до такого акта довільної форми, в якому зазначаються причини відсутності підпису того чи іншого власника (користувача) суміжної земельної ділянки. Також у технічну документацію вшивається оригінал тексту письмового повідомлення або оголошення у місцевій пресі за місцезнаходженням земельної ділянки. Інколи також складаються акти довільної форми за участю депутатів місцевої ради — членів профільної постійної комісії ради з виходом (виїздом) на місце, в яких також засвідчуються факти відсутності власників/користувачів суміжних ділянок при погодженні меж або причин їх відмови від підпису, якщо такі суміжники були присутні. Такі акти (інколи довідки) також вшиваються в технічну документацію із землеустрою.

При цьому слід пам’ятати, що вже не раз згадувана ст. 55 Закону № 858 не передбачає наведених вище документів у складі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Але з правової точки зору їх наявність у складі технічної документації, не може розглядатися як порушення закону.

Отже, за умови вчинення наведених вище дій, які документально підтверджують факт відсутності суміжних землевласників/ землекористувачів або їх необґрунтованої відмови від підписання, земельну ділянку на підставі такої документації із землеустрою мають зареєструвати у Державному земельному кадастрі.

Якщо ж Державний кадастровий реєстратор відповідного територіального органу Держгеокадастру відмовляє у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру (фактично — відмовляє у державній реєстрації земельної ділянки), посилаючись на відсутність в Акті погодження меж земельної ділянки та/або в Акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання підпису (підписів) суміжних власників/землекористувачів, набувач права (замовник документації із землеустрою та власник житлового будинку) має право звернутися до суду. Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону № 3613, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

 Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×