facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Що робити, коли затопили сусіди: покроковий алгоритм дій

Дата публікації: 03.06.2021

Вже п’ятий рік поспіль квартиру пані Валентини з Черкас затоплює сусідка зверху. При цьому будь-які звернення до винуватиці «потопів» та прохання добровільно відшкодувати шкоду не дають жодного результату. Що робити в даному випадку? З таким питанням пані Валентина звернулася до Черкаського офісу Мережі правового розвитку. Юрист Офісу при громадській організації «Центр права» Олексій Кучер підготував консультацію з докладною інструкцією до подальших дій.

На фото: Олексій Кучер,
юрист Черкаського офісу МПР.

Крок 1. Зафіксувати факт затоплення квартири
Для офіційної фіксації потрібно звернутися до ЖЕКу або до іншої експлуатаційної організації, на балансі якої обслуговується будинок, і скласти акт про залиття квартири. В акті описуються причина та всі наслідки затоплення: що залите, якi речi пошкоджено, які обсяги робіт необхідно виконати і т.п. Складений акт стане основним документом, що підтверджує факт у разі звернення до суду, якщо спір не вдасться вирішити мировою угодою.
Для додаткової фіксації можна використати фотоапарат або відеокамеру, також можна залучити свідків.
Порада: Поспішати робити ремонт не варто, адже може виникнути необхідність у проведенні експертизи щодо встановлення дійсної шкоди. Якщо ремонт ви таки зробили, зберігайте документальне підтвердження витрат на його проведення, зокрема акт виконаних робіт організацією, яка усунула наслідки затоплення, а також квитанцію про оплату цих робіт.
У разі, якщо затоплення завдало шкоду здоров’ю – а таке можливо, особливо у випадку з гарячою водою – необхідно звернутися до лікаря і також взяти відповідну довідку про звернення.

Крок 2: Визначити винуватця затоплення
Не завжди винуватими у залитті є сусіди. Це може бути аварія внаслідок несумлінного виконання своїх обов’язків надавачем послуг із водопостачання.

Крок 3: Спробувати мирно вирішити питання про відшкодування шкоди
Щоб встановити суму збитку при затопленні квартири (якщо добровільно домовитися про суму компенсації не вийшло), необхідно провести експертизу. Ця процедура проводиться з метою фіксації ушкоджень, заподіяних внаслідок затоплення і розрахунку суми/обсягу нанесеного матеріального збитку.
Якщо постраждав тільки ремонт, необхідно провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу. Для проведення такої експертизи необхідно мати наступні документи:
– акт про затоплення, адже саме в ньому зафіксовано факт залиття квартири,
– технічний паспорт на об’єкт нерухомості,
– правовстановлюючі документи на квартиру.

Якщо в результаті затоплення були пошкоджені меблі й техніка, для оцінки збитку необхідно провести також товарознавчу експертизу. Витрати на проведення оцінки збитку можна стягнути через суд з особи, яка заподіяла шкоду, тому важливо зберегти підтвердження оплати.  

Крок 4: Суд
У разі, якщо винуватець затоплення відмовився у добровільному порядку відшкодувати шкоду, заподіяну сусідському майну, необхідно звертатися з позовною заявою до суду загальної юрисдикції. Доводити свою непричетність до нанесеного збитку в судовому процесі доведеться відповідачу. Так як, ч. 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України встановлює презумпцію вини шкоди.
Через суд можна стягнути не тільки матеріальні збитки, а й моральну шкоду. Ст. 23 Цивільного кодексу України встановила, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Але сума компенсації моральної шкоди не регламентована законом. Тобто суму моральної шкоди позивач визначає сам, але вона повинна відповідати нанесеному збитку.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×