facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Сімейна медіація: зміст, етапи та переваги цього способу вирішення конфліктів

Дата публікації: 14.01.2022

У грудні 2021 наша держава зробила важливий крок до втілення європейських практик із врегулювання конфліктів альтернативними методами. Йдеться про Закон України «Про медіацію», що набув чинності 15 грудня 2021 року. Він дає можливість громадянам вирішувати спори, не звертаючись до суду. Вивчивши зміни в законодавстві, юрист-практикант Сумського офісу Мережі правового розвитку Дмитро Мурач підготував консультацію про один із важливих різновидів медіації – сімейну медіацію.  

На фото: Дмитро Мурач, юрист-практикант Сумського офісу МПР.

Інститут сім’ї по праву можна вважати одним із головних у нашій державі. Саме родина є тією первинною ланкою, що будує суспільство, та від якої залежить майбутнє нашої країни та нації. Відповідно, вектор вітчизняної правової політики повинен бути спрямований на забезпечення оптимальних умов для створення, існування та збереження української сім’ї.

Тому так важливо, що новий Закон України «Про медіацію» визначає правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту. Одним із різновидів медіації, згідно зі стандартами, визначеними в Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи № (98) 1 щодо медіації в сімейних питаннях від 2 січня 1998 року, є сімейна медіація. Це альтернативний спосіб вирішення конфліктів, що виникають між учасниками сімейно-правових відносин. Тобто, між дітьми, батьками, подружжям, іншими членами родини та родичами.

Згідно з положеннями цих Рекомендацій, медіація у сімейних справах повинна:

  • поліпшувати спілкування між членами сім’ї;
  • зменшувати конфлікти між сторонами в спорі;
  • забезпечувати полюбовне вирішення спору;
  • забезпечувати безперервність особистих контактів між батьками і дітьми;
  • знижувати соціальні та економічні збитки від розлучень і розставань;
  • зменшувати час, необхідний для вирішення конфліктів іншими способам.

Традиційно процедура медіації проводиться у 5 етапів:

  1. Перший етап – підготовка до медіації. Підготовка передбачає укладення договору про проведення медіації сторін з особою медіатора.
  2. Другий етап – вступна частина, на якому вже здійснюється обговорення проблеми. Медіатор збирає всю необхідну інформацію та роз’ясняє сторонам їхні права та обов’язки. Однак варто зазначити, що згідно з Законом України «Про медіацію», медіатор не має права проводити юридичні консультації.
  3. Третій етап – розповіді сторін. Завданням цього етапу є надати сторонам можливість висловитися стосовно конфліктної ситуації.
  4. Четвертий етап – вирішення проблеми. Сімейна медіація допомагає сторонам конфлікту усунути розбіжності та добровільно співпрацювати для прийняття усвідомленого вирішення майнових та інших спорів.
  5. П’ятий етап – укладання та підписання медіаційної угоди: договору, спрямованого на збереження сімейних прав і обов’язків та подальше направлення цього договору для засвідчення.

Наголошуємо, що в Європейському Союзі виокремлюють шостий етап – проведення після виконання медіації процедури так званого фідбеку «Mediation Feedback Questionnaire», що передбачає детальну оцінку клієнтом проведеної медіації. Так, Європейська комісія з ефективності правосуддя розробила Інструментарій розробки медіації: забезпечення виконання Інструкцій CEPEJ щодо медіації, в якому містяться усі стандартизовані шаблони документів, зокрема й модель анкети зворотного зв’язку з посередництва. Вона містить 11 пунктів (5 тестів, 2 таблиці, 1 питання з відкритою відповіддю та 3 настанови) для того, щоб постійно вдосконалювати механізм проведення медіації.

Таким чином, міжнародні експерти зазначають, що медіація допомагає ефективно та швидко вирішити більше половини всіх сімейних спорів. Оскільки інститут сімейної медіації в Україні з’явився не так давно, відповідно, дуже цінним вбачається досвід зарубіжних країн щодо реалізації сімейної медіації. А враховуючи курс України на євроінтеграцію, найбільш цінним є саме стандарти сімейної медіації органів Європейського Союзу.

Довідково

Як зазначає на своєму сайті Мінюст України, Закон «Про медіацію» визначає правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту (спору), принципи медіації, статус медіатора, вимоги до його підготовки та інші питання, пов’язані з цією процедурою.

Застосовувати цей Закон можна буде для врегулювання будь-яких конфліктів (спорів), у зокрема цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, а також у справах про адміністративні правопорушення та у кримінальних провадженнях з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим).

Медіація може бути проведена до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження, або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу.

Проведення медіації не впливає на перебіг позовної давності.

Набути статус медіатора зможе будь-яка фізична особа, яка має вищу освіту та пройшла базову підготовку у сфері медіації в Україні або за її межами.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×