facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Стягнення на підставі виконавчого напису: чи можна протидіяти

Дата публікації: 31.10.2019

Стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів останнім часом є дуже поширеними, зазначають юристи Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ГО «ІРЦ «Правовий простір». І на прикладі зі своєї практики роз’яснюють, у яких випадках доцільно звертатися до суду, аби захистити свої права.

До Офісу звернулася пані Анна*, мешканка Херсона, з наступною проблемою: у липні поточного року їй виплатили заробітну плату в розмірі значно меншому, ніж зазвичай. УВ бухгалтерії  роботодавця їй повідомили, що відносно неї існує виконавче провадження, в рамках якого здійснюється стягнення коштів шляхом утримання частини її заробітку.

Жінка була розгублена, адже стверджувала, що не брала участі у будь-яких судових провадженнях та від жодних осіб не отримувала претензій або вимог. Тому звернулася по безоплатну допомогу.

Під час консультації юристи Офісу перевірили Єдиний реєстр боржників, в якому значилося, що стягнення з клієнтки відбувається на підставі виконавчого напису нотаріуса. Відповідно допомогли скласти запит про надання копій матеріалів виконавчого провадження.

Під час повторної консультації, вивчивши матеріали, надіслані державним виконавцем, юристи виявили, що виконавчий напис нотаріус видав за зверненням компанії, що спеціалізується на стягненні проблемної заборгованості. Заборгованість була відступлена цій фінансовій компанії банком, в якому жінка понад 9 років тому отримала кредит на споживчі потреби. За твердженнями пані Анни, кредит вона давно погасила.

Юристи офісу дійшли висновку, що виконавчий напис видано з порушеннями, відтак допомогли жінці скласти  позовної заяву до суду про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

  • Оскільки випадки стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів останнім часом є дуже поширеними, роз’яснюємо, у яких випадках доцільно звертатись до суду за захистом своїх прав, – зазначає керівник Офісу, адвокат Сергій Плахотнюк.

По-перше, обов’язковою умовою для вчинення виконавчого напису нотаріуса про стягнення заборгованості має бути безспірність такої заборгованості. Тобто, виконавчий напис не є документом, який породжує для стягувача будь-яке право на отримання коштів, а лише підтверджує, що таке право виникло раніше.

На підтвердження безспірності кредитної заборгованості стягувач має надати нотаріусу документи, що дозволяють чітко встановити факт виникнення правовідносин між сторонами, момент виникнення права на стягнення простроченої заборгованості та розмір цієї заборгованості (наприклад, договір, письмова вимога про стягнення коштів з доказами отримання вимоги боржником, розрахунок заборгованості). Недотримання цих формальних вимог саме по собі є грубим порушенням закону.

По-друге, якщо формальні вимоги при видачі виконавчого напису дотримані, але боржник має обґрунтовані заперечення проти суми боргу, слід також викласти їх у позовній заяві, оскільки судом досліджуються не лише правильність процедури видачі виконавчого напису, а й законність вимог стягувача по суті.

По-третє, виконавчий напис за вимогами до фізичної особи може бути видано лише у випадку, коли з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності,  виконавчий  напис  видається  у межах цього строку (зверніть увагу, що строк давності за вимогами, щодо яких вчиняється виконавчий напис, не може бути змінено договором).

Належним відповідачем у справах про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, є стягувач за таким виконавчим написом.

Позов може подаватися до суду за місцезнаходженням стягувача або за місцем виконання (тобто, за місцем здійснення виконавчого провадження).

Аби не допустити безпідставного стягнення коштів в період розгляду справи судом, радимо також подавати заяву про забезпечення позову шляхом зупинення виконавчих дій.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

 P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×