facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Сусіди затопили вашу квартиру: як діяти, щоб відшкодувати збитки

Дата публікації: 25.09.2021

Мешканець Хмельниччини отримав близько 30 тис грн відшкодування на ремонт та за заподіяну моральну шкоду. Суд прийняв таке рішення, розглянувши позов чоловіка на сусіда, який залив його квартиру. Взявши за інформаційний привід цей випадок, адвокат Хмельницького офісу Мережі правового розвитку Антон Заболотний роз’яснює, як діяти, якщо сталася така «комунальна пригода». Правові поради він надав в ефірі місцевої радіостанції «Суспільне Поділля».

Сусід сусідові може псувати майно не лише внаслідок залиття. Це може бути й пожежа внаслідок порушення правил пожежної безпеки або неправильного поводження з електроприладами. Пошкодження майна може бути навмисним і ненавмисним, це теж важливо, хоча ненавмисне, зокрема затоплення у нашій юридичній практиці трапляється частіше.     

Справ щодо стягнення компенсації за шкоду, заподіяну майну внаслідок залиття квартири, доволі багато. У таких справах успіх залежить здебільшого від того, чи зафіксований факт пошкодження майна, чи доведено розмір шкоди, чи взагалі зафіксований факт самої події. Це є визначальним моментом для успішності справи. Але у кожному конкретному випадку є свої нюанси, зокрема щодо наявності у позивача доказів та можливості їх зібрати.

Як зафіксувати випадок залиття

У процесі фіксації шкоди, завданої його майну, потерпілому варто пам’ятати головне: чим більше доказів, тим краще.

У такій ситуації радимо скласти акт за участі представників керуючої кампанії або голови чи представника ОСББ – залежно від формату підпорядкування та управління будинком.

В акті має бути зафіксовано місце затоплення, його причина. Ідеально, якщо при складанні акту буде присутній винуватець затоплення або представник винуватця, який теж підпише цей акт і тим самим визнає свою вину у пошкодженні. Винуватцем може бути не лише сусід, а, до прикладу, комунальні служби, які надають послуги з водопостачання – все залежить від конкретного випадку.

У якості свідків радимо також залучити сусідів, які потім зможуть підтвердити свої слова у суді.

Обов’язково слід зробити фото, відео фіксацію пригоди. Для цього згодиться і зйомка на мобільний телефон, але варто врахувати, що запис має бути якісним, пошкодження слід зняти і здалеку, і зблизька, щоб було зрозуміло, де саме фото чи відео зроблені – спальня, вітальня, ванна кімната і т.п.

До складання акту можна залучити і співробітників аварійної служби водоканалу, якщо вони, приміром, виїжджали на місце події за викликом, перекривали воду і фіксували цей виклик у своїй базі.

В акті також бажано описати масштаби пошкодження. Варто оцінити їх хоча б «на око»: приміром, пошкоджено ламінат на підлозі площею близько 10 м2.   Це допоможе при розгляді справи в суді.

Бувають випадки, коли на складання акту немає кого викликати з боку винуватців залиття: не бажають приходити, відсутні за об’єктивних причин тощо. Тоді радимо викликати хоча би поліцію – такі випадки теж трапляються. Правоохоронці мають зафіксувати факт виклику, зібрати пояснення, а потім сформувати відповідні документи. Отримати ці папери для суду можна, зробивши запит до правоохоронних органів.

Варто додати, що потерпіла сторона повинна мати оригінали всіх документів, які затребує суд. Однак в окремих випадках допускається подання завірених копій/ксерокопій цих документів.

Як оцінити завдану шкоду

Сусіди взагалі-то можуть домовитися про компенсацію завданої шкоди. Якщо ж ситуацію не вдалося вирішити мирним шляхом, розмір шкоди оцінюють ліцензовані оцінювачі або судові експерти. Така послуга робиться на замовлення. Витрати, пов’язані з роботою цих сертифікованих спеціалістів можуть бути включені до суми відшкодування як збитки, пов’язані із заподіянням шкоди.

Наскільки ефективною може бути домовленість між потерпілою та винуватою сторонами, як зафіксувати цю домовленість; хто має платити чи позиватися до суду щодо шкоди, заподіяної не у сусідській квартирі, а в місцях загального користування (до прикладу, у підїзді); як діяти, якщо пошкодження майна відбулося у приватному секторі. Відповіді на ці питання ви занйдете у відео, доданому до статті або за посиланням.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×