facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Трудові відносини в умовах воєнного стану: що змінилося для працівників та роботодавців (+аудіо)

Дата публікації: 27.08.2022

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 24 березня 2022 року, не відміняє загальні норми, які діяли до війни. Але певні з них дещо послаблено. Про те, що саме змінилося для працівників і роботодавців, в ефірі коломийської радіостанції «СяйвоFM» розповіла Інна Колесник юристка ГО «Трикутник»: організації, яка є частиною коаліції «Солідарність та справедливість»*.

На фото: Інна Колесник –  юристка ГО «Трикутник» (м. Коломия).

Загалом зміни, внесені у Кодекс законів про працю, введені передусім для того, щоб зробити процеси в царині трудових відносин більш оперативними.

Оновлене законодавство дає можливість і роботодавцеві, і працівнику гнучко реагувати на виклики воєнного часу. Приміром, є можливість перевести людей на простій; скасовано норму щодо відпусток за власним бажанням, яка обмежувала в часі (до війни людина мала право протягом року тільки 14 днів взяти відпустку за власним бажанням без збереженням заробітної плати).  

Зокрема новим Законом передбачається, що зараз немає необхідності робітникові відпрацьовувати 2 тижні перед звільненням, якщо він звільняється у зв’язку зі складними обставинами, що пов’язані з бойовими діями або якщо підприємство знаходиться на окупованій території. В такому випадку просто пишеться заява про звільнення за власним бажанням. З моменту написання заяви працівник вважається звільненим.

Також скасовано багато термінів, які ускладнювали процедуру звільнення або працевлаштування.

Так, перевести працівника на іншу посаду або змінити умови його праці на час війни роботодавець може. Ця норма – істотна зміна умов праці – стала гнучкішою. Про такі зміни роботодавець тепер не повинен повідомляти за 2 місяці, однак попереджати все одно зобов’язаний. До прикладу, перевести працівника в іншу місцевість необхідно, якщо посада становить загрозу його життю і здоров’ю, а підприємство має кілька філій.

Якщо у роботодавця з’явилася потреба у додаткових робочих одиницях або на період, коли основні працівники не можуть виконувати свої обов’язки, він може наймати нових співробітників. Звісно, якщо потужності самого підприємства чи організації, фонд заробітної плати дозволяють взяти додатково працівників. Це підвищує рівень економіки, спроможність сплачувати податки, підприємство розвивається. Тому закон це тільки заохочує.

Встановлені пільги підприємцям, які наймають працівників-ВПО – спеціальні доплати складають 6,5 тис грн на кожного працівника цієї категорії.

Якщо роботодавець через воєнні дії не може забезпечити працівників роботою, він має варіанти. Новий Закон передбачає можливість видати наказ про простій на підприємстві. Це означає, що працівникам не буде виплачуватися заробітна плата за час простою, але їх не буде звільнено, за ними зберігається зарплата – тобто процес «заморожується» на певний період, зазначений у наказі.

Окрім простою, існує можливість призупинення трудового договору. Але якщо простій є більш загальним процесом (не працює тимчасово відділ або все підприємство, організація), то призупинення трудових відносин можливе з певним працівником, якщо роботодавець не має можливості надати робоче місце або якщо працівник виїхав за кордон – водночас необхідності звільняти людину немає.

19 липня 2022 року вступили в силу зміни до законодавства, які передбачають, що за працівником, який пішов служити до лав ЗСУ або тероборони, не обов’язково зберігати середній заробіток. Тобто йому буде нараховуватися тільки передбачена військовою службою заробітна плата. Хоча до 19 липня роботодавці мали такий обов’язок: нараховувати і виплачувати зарплату тому, хто воює. Але, зважаючи на масштаби мобілізації, зрозуміло, що це дуже велике навантаження на систему і на самого роботодавця.

Також в ефірі ви знайдете відповіді  на такі запитання:

  • Чи є зміни в оплаті праці під час воєнного стану?
  • Якщо до війни відпустка працівника тривала понад 24 календарних дні, чи втрачає він зараз право на таку відпустку?
  • Як діяти, якщо роботодавець змушує писати заяву на відпустку за власний рахунок?
  • Чи можна скорочувати працівників під час воєнного стану?

Прослухайте повний запис ефіру:

*«Солідарність та справедливість» – коаліція,  у складі якої об’єднали зусилля 15 членських та 7 партнерських організацій Мережі правового розвитку для створення комплексних рішень подолання криз війни. Утворилася на початку повномасштабної війни росії проти України, відколи Мережа розгорнула програму гуманітарного реагування #StandWithUkraine.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×