facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

У який спосіб краще звернутися до суду щодо стягнення аліментів на утримання дітей під час війни

Дата публікації: 15.03.2024

Як і в мирний час, так і в умовах дії воєнного стану є два способи звернення до суду для стягнення аліментів на утримання дітей. Який краще обрати з урахуванням особистої ситуації, розʼяснює юристка ГО «Комітет виборців» Валентина Ткач.

Валентина Ткач,
юристка ГО «Комітет виборців». 

Варіант перший: у порядку наказного провадження. Цей спосіб передбачає звернення із заявою про видачу судового наказу і є найбільш швидким та спрощеним варіантом. Оскільки в цій категорії  суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п’яти днів з дня її надходження (отримання). Такий розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника та боржника, згідно з  ч.1 ст.167 Цивільного процесуального кодексу України.

Водночас його суттєвим недоліком є обмеження розміру аліментів, які можна стягнути на підставі судового наказу. Так, згідно ч.5 ст.183 Сімейного кодексу України, на одну дитину стягується 1/4 частина доходу платника аліментів, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей — половина заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на кожну дитину відповідного віку. Згідно зі встановленими законом правилами підсудності заява про видачу судового наказу подається за зареєстрованим місцем проживання відповідача.

Спосіб другий: у порядку позовного провадження. Передбачає звернення з позовною заявою. Другий спосіб краще обирати, якщо дитина має потребу в більшому розмірі утримання, аніж зазначено вище. За результатами розгляду позовної заяви суд може визначити розмір аліментів у частці від доходу платника або у твердій грошовій сумі відповідно до ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України.
У цьому випадку закон не передбачає граничного максимального розміру аліментів. Під час розгляду справи та визначення розміру аліментів суд враховуватиме як потреби дитини в утриманні, так і стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів. Позовна заява про стягнення аліментів подається за вибором позивача — або за місцем власного проживання, або за місцем проживання відповідача.

Як вбачається з абз. 2 ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України, спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Таким чином, попри воєнний стан, що триває в Україні вже понад два роки, суди розглядають судові справи про стягнення аліментів на утримання дітей, і за їх результатами ухвалюють позитивні судові рішення та видають судові накази.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×