facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

У спадок дістався кредитний борг: що варто знати

Дата публікації: 30.06.2020

Після смерті близького родича у спадок від нього може залишитися не тільки нажите майно, а й активна позика. Зазвичай люди не готові до такого стану справ і часто просто відмовляються отримувати спадщину, не знаючи нюансів про те, що робить банк у разі смерті позичальника. Саме ці нюанси, зокрема і ті, що варто враховувати у звязку з карантином*, на прикладі з практики Вижницького Офісу Мережі правового розвитку роз’яснює юристка Валентина Ткач.

З кредитним питанням навесні цього до Офісу при Чернівецькій обласній громадській організації Комітету виборців України звернулася телефоном пані Наталія з села Усть-Путила Чернівецької області. Жінка хотіла дізнатися, чи має вона виплачувати кредит за свого батька, який помер у березні 2020 року.


В першу чергу важливо відзначити, що банк зупиняє нарахування відсотків з дня смерті позичальника. Спадкоємцям необхідно письмово повідомити кредитора про те, що трапилося і надати копію свідоцтва про смерть. Допоки спадкоємці не прийняли спадщину, на цей час кредит залишається замороженим.
Після прийняття спадщини важливо одразу врегулювати відносини з кредитором і домовитися про графік виплат.
У разі, якщо від повернення грошей явно відмовилися – згідно з законодавством України у банку-кредитора є право звернутися до суду.

Хто має виплачувати кредит за померлого родича

Сплачувати кредитні борги померлого родича за законом повинні спадкоємці першої черги – чоловік або дружина, які пережили спадкодавця, діти, а також його батьки. Також зобов’язання поширюються на тих, хто був вказаний в заповіті, якщо такий є.

Розглянемо кілька можливих варіантів:
1. Якщо боржник за життя був одружений – дружина виплачує кредит померлого чоловіка або навпаки.

2. Якщо подружжя перебувало в розлученні – зобов’язання не переходять на колишнього чоловіка або дружину. Трапляється і таке, що чоловік і жінка роками не живуть разом, але офіційне розірвання шлюбу не відбулося. Тут гостро постає питання, чи насправді дружина має виплачувати кредит померлого чоловіка. Пояснюємо: тут ситуація така сама,  якби подружжя проживало спільно – боргові обов’язки переходять на дружину.

3. Якщо боржник не був одружений і у нього немає дітей – позику доводиться повертати його батькам. Організації-кредитори йдуть на списання кредиту померлого сина, але це можливо лише з тому випадку, якщо позика була застрахована.

Може трапитися, що приймачі отримають суму більшу, ніж необхідно для закриття позики. Це залежить від суми страхової виплати, прописаної в договорі.

Якщо у спадок надходить квартира з боргами

Комунальні борги померлого дістаються спадкоємцю разом із нерухомістю. Чи варто приймати таку спадщину, залежить від суми боргу та стану житла. Але якщо все вже оформлено – щоб уникнути стягнення грошей судом, слід в порядку передбаченому законодавством, сплатити заборгованість по комунальним платежам.

Чи є спосіб не платити кредит за померлого родича

Найпростіший варіант, як не платити кредит за померлого родича (у випадку клієнтки – батька) – не вступати у спадок. Якщо людина не хоче приймати спадщину, їй не потрібно кудись звертатися і писати відмову – через півроку власність померлого переходить державі.
Як правило, цей варіант актуальний, якщо, крім боргу, нічого від родича не залишилося.
Якщо ж є і майно і борг – потрібно зробити оцінку, проконсультуватися з нотаріусом і визначити, чи варто приймати спадщину.
Важливо знати, що банк може вимагати виплати досить недовгий час – шість місяців після того, як банк дізнався про смерть позичальника або один рік після закінчення дії договору позики.
Якщо спадкоємець не був повідомлений про позику та зазначені терміни пройшли, він має право не здійснювати жодних виплат по боргу.
Звертаю увагу, що згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» 540-IX від 30.03.2020 року (набрав чинності 02.04.2020року), громадян на період карантину звільнили від штрафів і пені за протермінування виплат за споживчими кредитами. Але сам борг перед банком при цьому не скасовують, тож кредит треба все ж таки буде оплатити. Термін дії такої пільги – з 1 березня до 30 квітня 2020 року.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

Публікація підготовлена в рамках реалізації проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Матеріали публікації захищені авторським правом. Проте Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні заохочує поширення цієї інформації в некомерційних цілях.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×