У студента вимагають хабар: куди звертатися
Дата публікації: 30.11.2021
Корупція залишається одним із найбільш розповсюджених видів правопорушень в Україні за останні роки. Одним із її проявів є хабарництво у сфері вищої освіти. На допомогу студентам, які стикнулися з ознаками корупції у своїх навчальних закладах, юрист-практикант Сумського офісу Мережі правового розвитку Дмитро Мурач підготував консультацію.
Хабарництво – це пропозиція майнового характеру щодо незаконного задоволення власних немайнових потреб. Серед можливих проявів хабарництва у вищій освіті є:
1. Ситуація, коли студент пропонує викладачу або працівнику закладу вищої освіти (ЗВО) хабар задля задоволення неправомірної вигоди (наприклад, добре закрити іспити).
2. Ситуація, коли викладач або працівник навчального закладу вимагають у студента хабар.
У першому випадку доброчесний викладач може відмовити студентові у незаконній дії та повідомити про це до адміністрації вузу з подальшою розробкою стратегії майбутніх дій щодо цього здобувача освіти.
У другому випадку ситуація є більш жорсткою, адже фактично студент потрапляє під психологічну маніпуляцію і вважає, що він знаходиться у безвихідній ситуації.
Ітут постає питання: куди звертатися, якщо у студента вимагають хабар?
Для початку варто зазначити, що положення статті 364 та 368 Кримінального кодексу України (ККУ) передбачають кримінальну відповідальність за вчинення корупційних дій, які означають зловживання своїм службовим становищем задля отримання неправомірної вигоди! Причому згідно зістатті 16 ККУ, кримінальна відповідальність за незакінчене кримінальне правопорушення настає, як за закінчене.
Аналізуючи відповідну судову практику а також доктринальні джерела, можемо виділити наступні варіанти виходу з цієї ситуації:
1. Студенту першочергово необхідно звернутися до органу студентського самоврядування або профспілки закладу вищої освіти, в якому він/вона навчається.
2. Повідомити про проблему адміністрацію чи безпосередньо дирекцію ЗВО.
3. Якщо ви розумієте, що вам пропонують надати хабар, подумайте, як ви зможете це довести. Відповідно, зафіксуйте докази. Йдеться про аудіо- чи відеозапис або свідчення осіб, які можуть це підтвердити.
4. Зверніться до органів Національної поліції України з повідомленням про замах чи вчинення кримінального правопорушення щодо вас.
5. Ви також можете повідомити про корупцію до Національного агентства з питань запобігання корупції за телефоном +38(044)200-06-91 та на пошту: anticor_reports@nazk.gov.ua.
Як радить портал Міністерства освіти та науки України (МОН), якщо вам стали відомі факти порушення антикорупційного законодавства працівниками апарату МОН, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління МОН, за наявності обґрунтованого переконання, що інформація є достовірною, ви можете повідомити про виявлені факти на лінію довіри Міністерства освіти і науки Українита електронною поштою на адресу: anticor@mon.gov.ua або за телефоном: +38 (044) 481-32-06, а також через офіційний веб-сайт МОН, шляхом заповнення спеціальної форми.
Повідомлення підлягають розгляду за наявності наступних реквізитів:
- Прізвища, імені, по батькові особи, яка ймовірно вчинила правопорушення, її посада та місце роботи.
- Тексту повідомлення, що містить інформацію про факти вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, іншого порушення Закону України «Про запобігання корупції», яка може бути перевірена.
- Прізвища, імені, по батькові, адреси та підпису особи, яка надіслала повідомлення (автора повідомлення).
Відносно систематичного контролю за попередженням фактів корупції та хабарництва, то у закладах вищої освіти ведеться переважно роз’яснювальна робота з учасниками освітнього процесу. Найчастіше – у форматі бесід на засіданнях кафедр і зборах, а з боку студентів – роз’яснювальних практичних занять та круглих столів. Найпоширенішими способами отримання такої інформації є скриньки довіри та гарячі лінії. Ними користуються як студенти, так і викладачі.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.