Україна без поліетиленових пакетів: зміни, штрафи та альтернативи
Дата публікації: 13.12.2021
Від 10 грудня поточного року в Україні обмежили обіг поліетиленових пакетів. Тепер у магазинах і супермаркетах пластиковий пакет можна придбати лише за гроші. Юристка Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку Людмила Власенко підготувала актуальну консультацію, зібравши дані про те, скільки тепер доведеться платити за пакети з поліетилену та які санкції чекають на продавців, які порушать закон.
Три етапи «безпакетності»
Зміни планують вводити у три етапи. Перший етап Закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», як зазначалося вище, почав діяти 10 грудня. Як зазначає видання Економічна правда, з цього дня у всіх магазинах, на ринках, кафе та ресторанах, відповідно до чинного закону, заборонено використовувати (платно чи безоплатно) пакети з товщиною стінок понад 50 мікрометрів, Саме в них покупці зазвичай складають придбані товари (такі пакети витримують вагу понад 7 кг).
При цьому надтонкі пакети (товщина стінок до 15 мікрометрів), які є первинним пакуванням для риби, м’яса, молочних продуктів, круп тощо, залишаються безкоштовними.
У березні 2022 року стартуватиме другий етап Закону.
Третій етап, згідно з яким пластикові пакети взагалі зникнуть з торгової мережі, запланований на 1 січня 2023 року. З цього дня в обігу залишать лише біорозкладні пакети.
Штрафи за порушення
Суб’єктам господарювання, які порушать Закон, загрожують штрафи: за перше порушення – від 1700 до 3400 грн, за повторне – від 3400 до 8500 грн. Під час другого етапу Закону штрафи підвищаться: за перше порушення доведеться заплатити від 8,5 тис грн до 17 тис грн, при повторному – від 17 тис грн до 34 тис грн.
Контролюватиме це питання Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Саме у цю структуру радять скаржитися споживачам, якщо магазин чи супермаркет нехтує вимогами Закону: телефонувати на гарячу лінію; писати листи, зокрема електронні; заповнювати форму на сайті служби; користуватися Telegram-ботом.
Ціни на пластикові пакунки поки що «не стабільні»
Не зважаючи на те, що пакети стали платними, поки що ціни на них є мізерними – магазини встановлюють їх, аби не порушувати закон, зазначає видання. Зокрема за звичний пакет-маєчку зараз просять копійок 9-12.
Коли Закон про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні тільки готували до введення в дію, медіа поширювали припущення, що пластикові пакети продаватимуть по 2-3 гривні. Такі ціни, дійсно, запропонувала Верховна Рада, однак остаточно затвердити їх має Кабмін. Тобто, цінову політику має визначити саме уряд, а поки що суб’єкти господарювання намагаються «вписатися» в новий закон, тому й ціни на пакети ставлять символічні.
Обирай альтернативу
Останніми роками упаковку без пластику постійно просувають екоактивісти та й взагалі всі громадяни, яких турбує довкілля та свідоме споживання. Вже не є проблемою придбати в Україні еко-торбинки з натуральних матеріалів (бавовни, льону тощо). Вони багаторазові, їх легко прати, а природні тканини швидко і доволі безпечно розкладаються. Не шкодять природі й паперові пакети. Багато магазинів вже давно взяли собі за практику пакувати покупки саме в них. Єдине «але» мають паперові пакети зі вставками з поліетиленової плівки – вона не розкладається. Сумки-сітки, або сучасні «авоськи» теж є доброю альтернативою пластику. Вони не лише зручні та безпечні для екології, але й завдяки розмаїттю кольорів та форм стали справжнім трендом.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.