facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Україна вводить нові правила перетину кордону з ЄС: що таке системи EES та ETIAS

Дата публікації: 25.12.2024

Впровадження систем EES та ETIAS змінить процедури в’їзду до Шенгенської зони.  Коли чекати на нововведення українцям, які планують поїздки до країн Євросоюзу, що зміниться та як підготуватися, розʼяснює юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність» Олександра Щербина. 

Олександра Щербина,
юристка ГО «Правова єдність».

Що таке система EES і як вона працюватиме

Передусім варто зазначити, що система повинна була запрацювати з 10 листопада 2024 року, але тепер її запуск анонсують до кінця 2025 року.

Система EES автоматизує процес контролю перетину кордону. Замість традиційних штампів у паспорті, дані мандрівників реєструватимуться електронно за допомогою біометричних сканерів, які фіксуватимуть відбитки пальців і зображення обличчя. Усі зібрані дані зберігатимуться у спеціальній базі протягом трьох років.

Основною метою цієї системи є точне відстеження кількості днів перебування громадян третіх країн у Шенгенській зоні. Адже безвізовий режим дозволяє залишатися там не більше 90 днів протягом кожного 180-денного періоду.

Далі при кожному наступному перетині кордону потрібно буде сканувати свій паспорт у терміналі самообслуговування. Термінали дозволяють самостійно сканувати паспорт і проходити перевірку без участі прикордонника, за винятком випадків, коли потрібна додаткова перевірка.

Метою впровадження системи EES є:

  • боротися з нелегальною міграцією;
  • покращувати управління кордонами;
  • зменшувати затримки на пунктах пропуску;
  • сприяти ранньому виявленню потенційних загроз для безпеки.

EES функціонуватиме на в’їзді до всіх країн ЄС, за винятком Ірландії та Кіпру. 

Система також охоплюватиме чотири держави Шенгенської зони, які не входять до складу Євросоюзу: Норвегію, Швейцарію, Ісландію та Ліхтенштейн.

Що таке ETIAS та що вона змінить

ETIAS (European Travel Information and Authorization System) — це європейська система інформації та авторизації для подорожей, яка слугуватиме дозволом на в’їзд для громадян країн із безвізовим режимом із ЄС, зокрема й України. Вона спрямована на підвищення безпеки та контроль перетину кордонів у межах Шенгенської зони.

Дозвіл ETIAS призначений для осіб, які подорожують з туристичною, діловою, транзитною або медичною метою. Він не поширюється на тих, хто планує навчатися або працювати в Європі протягом тривалого періоду.

Українські громадяни, які планують подорожувати до країн ЄС, повинні будуть оформлювати цей дозвіл, виконавши кілька простих кроків:

  1. Заповнити онлайн-анкету на офіційному порталі або через додаток ETIAS.
  2. Сплатити збір у розмірі 7 євро.
  3. Очікувати підтвердження заявки.
  4. Отримати електронний лист із підтвердженням дозволу.
  5. Перевірити всі дані в дозволі, щоб уникнути помилок, які можуть призвести до відмови у в’їзді на кордоні.

Цей дозвіл буде обов’язковим для короткострокових поїздок у рамках безвізового режиму та діятиме протягом трьох років або до завершення терміну дії вашого паспорта.

Процес обробки анкети для отримання ETIAS зазвичай займає лише кілька хвилин. Однак у випадках, коли система визначає необхідність додаткової перевірки, розгляд заявки може тривати до 15-30 днів.

Заяви неповнолітніх (віком до 18 років) повинні подавати їхні батьки або законні опікуни.

Від сплати збору ETIAS звільняються певні групи заявників, зокрема:

  • заявники віком до 18 років;
  • заявники старші 70 років;
  • члени сімей громадян ЄС;
  • члени сім’ї негромадян ЄС, які мають право вільно пересуватися країнами ЄС.

Варто зазначити, що наявність ETIAS не гарантує автоматичного дозволу на в’їзд до країн ЄС. Прикордонна служба остаточно перевіряє кожного мандрівника, і в разі порушення правил вам можуть відмовити в перетині кордону.

Кого не торкнуться зміни

ETIAS не буде потрібен:

  • громадянам із дійсною Шенгенською візою;
  • особам, які мають довгострокову візу, видану однією з країн-членів ЄС.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×