facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Українці в Норвегії: що таке колективний захист і як його отримати (+відео)

Дата публікації: 05.07.2022

Важлива інформація для українців, які тікають від війни в Норвегію. У цій країні наші громадяни можуть розраховувати на так званий тимчасовий колективний захист. Хто може отримати його, як подати заяву і документи, які права та обов’язки передбачає статус, роз’яснює юрист Мережі правового розвитку Віталій Бабика*. Він також підготував відео на цю тему для Youtube-каналу МПР.

Віталій Бабикаюрист Мережі правового розвитку.

Колективний захист в Норвегії

Людям, які евакуювалися з України, може бути надано тимчасовий колективний захист на один рік. Дозвіл на захист може бути продовжено.

Надання колективного захисту означає, що Директорат у справах іноземців (UDI) не розглядає необхідність у захисті в індивідуальному порядку, а надає усім українцям, які втекли від війни в Україні, а також членам їхніх сімей, колективний захист. Таким чином забезпечується прискорення надання допомоги українцям.

Особи, які можуть отримати колективний захист

Ви можете отримати колективний захист якщо:

  • Ви є громадянином України та проживали в Україні до 24 лютого 2022 року. Громадяни України, які перебували на канікулах або відвідували членів сім’ї (не більше 90 днів до 24 лютого 2022 року) також входять до цього списку. Те саме стосується осіб, які виїхали з України незадовго до 24 лютого 2022 року. Зверніть увагу, що це також діє, навіть якщо у вас кілька громадянств.
  • Ви є громадянином України і вже мали дозвіл на проживання в Норвегії до 24 лютого 2022 року. Це також стосується осіб, які отримали дозвіл на проживання в Норвегії до 24 лютого 2022 року, але в’їхали в країну пізніше. Ваш попередній дозвіл для перебування в Норвегії втратив чинність або втратить чинність менше ніж через два місяці після того, як ви подали заявку на захист. Зверніть увагу, що ця умова також діє, навіть якщо у вас кілька громадянств.
  • Ви отримали захист в Україні до 24 лютого 2022 року.
  • Ви є близьким членом сім’ї особи, яка відповідає критеріям для отримання колективного захисту, незалежно від національності. Близькими членами можуть бути чоловік/дружина, співмешканець (-ця), діти віком до 18 років та інші члени сім’ї, які до 24 лютого були членами одного домогосподарства з особою, яка отримала колективний захист. Прикладами інших членів сім’ї можуть бути діти віком від 18 років, дідусі та бабусі чи брати і сестри.

Якщо ви не належите до числа тих, хто може отримати колективний захист, ви можете подати заявку на надання захисту в індивідуальному порядку. Якщо ви пов’язані з Україною, але не підпадаєте під жоден із перерахованих вище пунктів, ви не можете отримати колективний захист у Норвегії.

На кого не поширюється колективний захист

Ви не можете отримати колективний захист, якщо:

  • проживали в іншій країні, ніж в Україні чи Норвегії до 24 лютого 2022 року;
  • перебували в Норвегії нелегально або повинні були покинути країну 24 лютого 2022 року;
  • маєте інший дозвіл на проживання в Норвегії, який ви можете зберігати;
  • не є громадянином України, але отримали дозвіл на проживання в Україні.

Зверніть увагу, що ви можете мати право на колективний захист у Норвегії, якщо ви мали захист в Україні. Ви повинні документально це підтвердити.

Якщо ви не належите до числа тих, хто може отримати колективний захист, ви можете подати заявку на захист, в такому разі вашу заявку розглянуть індивідуально.

Як подати заяву на колективний захист

Шукачі притулку можуть пройти реєстрацію у кількох місцях.

Якщо ви прибули з України та бажаєте отримати дозвіл на проживання у Норвегії з інших підстав, ніж колективний захист, ви повинні перевірити, чи відповідаєте ви необхідним вимогам.

Майже всюди вам доводеться звернутися до відділку поліції, щоб записатися в чергу на реєстрацію (external website). Якщо ви звернетеся до відділку поліції за місцем перебування, вам допоможуть доїхати до найближчого місця реєстрації.

Документи, необхідні для отримання колективного захисту

Для того щоб вам було надано колективний захист, органи влади Норвегії повинні точно знати, хто ви. Підтвердити вашу особу ви можете за допомоги таких документів:

  • Вашого паспорта (біометричного або небіометричного паспорта).
  • Національного українського посвідчення особи.
  • За допомоги інших документів, наприклад, свідоцтва про народження або простроченого паспорта.

Якщо у вас немає документів, що засвідчують особу, поліція повинна провести додаткові перевірки для встановлення вашої особи.

Скільки чекати на розгляд справи

Директорат у справах іноземців (UDI) робить усе можливе для якнайшвидшого розгляду заяв на отримання колективного захисту.

Для того, щоб якнайбільше осіб якнайшвидше отримали відповідь, деякі заявки обробляються автоматично за допомогою робота, а інші – співробітниками. У деяких випадках поліції може знадобитися додаткова перевірка або співбесіда з вами. У такому разі вас про це повідомлять.

Заяви, подані раніше, не завжди розглядають у першу чергу. Тому особи, які подали заяву після вас, можуть отримати відповідь раніше за вас.

Якщо ви отримаєте позитивну відповідь на подану вами заявку про колективний захист, письмове рішення про вам надішлять поштою. В документі також буде інформація про отриманий дозвіл на проживання. Ви також отримаєте листа українською мовою з поясненням ваших прав та обов’язків. У листі буде QR-код, який містить посилання на відео вашою рідною мовою, який пояснює ваші права та обов’язки.

Після подання заявки пам’ятайте про те, що потрібно надати поліції вашу оновлену адресу.

Нам важливо знати вашу адресу, аби з вами могли зв’язатися щодо вашої справи. Якщо ви не проживаєте в притулку для біженців або в центрі термінового розміщення, ви повинні повідомити поліцію за вашим місцем проживання. Зробити це можна по телефону та за посиланням.

Ваше ім’я повинно бути зазначено на поштовій скриньці, для того щоб ви змогли отримувати листи.

Якщо інформація про тривалість часу очікування зміниться, інформація про це буде оновлена на нашому веб-сайті.

Із власного досвіду та моніторингу соціальних мереж можна додати, що рішення щодо заяви приймаються протягом двох-трьох тижнів. Іноді трапляються випадки, що вказаний термін сягає двох місяців, але це скоріш виняток.

При цьому, на цей час ви будете забезпечені житлом, їжею та засобами особистої гігієни.

Права та обов’язки після отримання колективного захисту 

  • Ви маєте право на медичну допомогу у системі державної охорони здоров’я. Більш детально про реалізацію даного права за посиланням  медична допомога в Норвегії.
  • Ви маєте право на працевлаштування у Норвегії.
  • Ваші діти мають право на місце у дитячому садку та отримання освіти у школі.
  • Особи віком від 18 до 55 років мають право брати участь у ознайомлювальній програмі, що включає, зокрема, вивчення норвезької мови та суспільствознавства. Особи старші за 55 років також мають право на участь у ознайомлювальній програмі. Адміністрація муніципалітет в якому Ви будете проживати може надати вам більше інформації. Більш детально за посиланням: Навчальна програма
  • Члени вашої сім´ї, на яких не поширюється постанова про надання колективного захисту, можуть подавати клопотання про возз’єднання сім´ї та в´їзд до Норвегії у загальному порядку. Деталі за посиланням: Возз’єднання сім´ї
  • Після закінчення трьох років ви можете отримати тимчасовий дозвіл на проживання, який дає підстави для подальшого отримання дозволу на постійне проживання. Після 5 років проживання у країні з тимчасовим дозволом на проживання ви можете подати заявку про дозвіл на постійне проживання, якщо ви також задовольняєте інші критерії. Це означає, що тільки після 8 років ви можете подати заявку на отримання дозволу на постійне проживання.
  • Ви зобов’язуєтеся говорити правду. У разі надання невірної інформації або приховування інформації, що має суттєве значення для отримання вами дозволу, ви можете втратити дозвіл.
  • Ви можете виїжджати та в’їжджати в Норвегію, але вам потрібно буде мати документ, який надає право на легальний перетин кордону. Ви також маєте право їхати в Україну.
  • Ви зберігаєте ваш український паспорт, на час проживання у Норвегії. Якщо вам потрібен новий паспорт, ви повинні звернутися до посольства України в Норвегії.

Термін дії колективного захисту

  • Дозвіл має обмежений термін дії і надається на один рік та може бути продовжений.
  • Порядок колективного захисту буде припинено якщо в Україні буде знову безпечно. Дозвіл на проживання, який Ви отримали буде дійсний до закінчення терміну його дії, навіть якщо порядок колективного захисту буде скасовано.

За більш детальною інформацію звертайтеся до юристів Мережі правового розвитку за посиланням: https://ldn.org.ua/section/legal-help/

*При підготовці матеріалу використано дані з ресурсу https://www.udi.no/


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×