facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

«Укрупнення» районів: розвінчуємо міфи

Дата публікації: 09.06.2020

На прикладі свого міста юристи Хмільницького офісу Мережі правового розвитку спростовують міфи щодо створення на Вінниччині нових районів*. Консультацію у форматі роз’яснення вони підготували** у відповідь на суперечливі, часто зовсім не професійні коментарі в соцмережах. Цей матеріал від правників Офісу при громадській організації «Право» стане в нагоді тим, хто залучений до процесу реформ місцевого самоврядування у різних регіонах України.

Зараз і Вінниччину, і Хмільник зокрема лихоманить від процесу створення в області субрегіонального рівня – тобто нових районів. Судячи з подій останніх днів та публікації у соцмережах, у цих словесних баталіях інколи звучать такі переконання, що диву даєшся «обізнаності» та «фаховості» окремих коментаторів. Тому ми вирішили спростувати кілька міфів, які продукуються та обговорюються у соцмережах.

1.Пропонується залишити все без змін, наприклад, Хмільницький район таким, який він є (мається на увазі в тій самій конфігурації).

Насправді це неможливо. Процес реформування місцевого самоврядування запущено, і зупинити його, скоріш за все, неможливо. Все йде до того, що наступні місцеві вибори відбудуться на новій територіальній основі, включаючи і райони. Тобто обирати ми вже будемо депутатів ОТГ та укрупнених районів. Скільки їх буде – 3, 4 чи 5 – зараз спрогнозувати важко. Але їх точно не буде стільки, як зараз.

2. Наявність санаторіїв чи залізничних вузлів є вирішальним у процесі визначення центру майбутнього укрупненого району.

Насправді це не має жодного значення. Ні в методиці, розробленій Мінрегіонбудом, ні в інших документах про таке не згадується жодним словом

3. Розмір бюджету міста чи ОТГ впливає на визначення майбутнього центру укрупненого району.

Насправді це не має жодного значення. Знову ж таки, розмір бюджету як критерій не визначено ні Методикою формування субрегіонального рівня, ні іншим документом. Це, скоріш, є важливим для самого міста чи ОТГ.

4. Якщо центр майбутнього району «не в нас», то доведеться їхати в інше місто по довідку.

Насправді це повний абсурд. Коли задумувалася реформа місцевого самоврядування, то одним з її ключових принципів став принцип субсидіарності. Він полягає в тому, що послуги для населення мають надаватися не на рівні області чи району, а на рівні громади, тобто ОТГ. Іншими словами, зараз об’єднані територіальні громади мають повноваження надавати населенню всі послуги, передбачені законодавством, зокрема і довідки. І це вже реальність: зараз кожна ОТГ має повноваження, які раніше мали лише міста обласного значення, або які концентрувалися на рівні району чи області. Тепер вони концентруються в ОТГ.

5. Якщо наше місто є містом обласного значення, то значить воно має бути центром майбутнього району.

Насправді це, як і розмір бюджету чи наявність санаторіїв або вузлової станції, не має жодного значення. Якщо слідувати такій логіці, то у Вінницькій області мало б бути не 3, 4 чи 5 районів, а 6. Оскільки саме 6 міст обласного значення є у Вінницькій області: Вінниця, Ладижин, Козятин, Жмеринка, Могилів-Подільський та Хмільник.

6. Нам краще, якщо центр району буде в нас, бо так буде простіше вирішувати проблеми жителів громади.

Насправді це не відповідає дійсності. Після того, як було (чи буде) створено ОТГ, останні отримають всю повноту повноважень для того, щоб вирішувати проблеми саме на місці, а не в районі чи області. Пропонуємо поглянути на картинки, на яких визначено:

Повноваження ОТГ

http://pravongo.org/wp-content/uploads/2020/06/Nov-y-rysunok-1.png

Повноваження району

http://pravongo.org/wp-content/uploads/2020/06/Nov-y-rysunok.png

Повноваження області

http://pravongo.org/wp-content/uploads/2020/06/Nov-y-rysunok-2.png

Одразу зазначимо, що інфографіка дещо застаріла, якщо говорити про повноваження саме районів, і наразі неможливо чітко сказати, чи збережуть майбутні районні ради навіть ці повноваження. Багато експертів схиляється до того, що районних рад взагалі не має бути, а ті повноваження, що залишаться, має бути розподілено між ОТГ та обласною радою).

7. Рішення міської ради може вплинути на те, де буде центр майбутнього району.

Це неправда. Міські ради не мають жодного впливу на ці процеси (не варто плутати з процесом добровільного об’єднання громад). Визначати, де буде центр громади, може Кабінет Міністрів України та Верховна Рада, причому виключно в межах своїх повноважень. І повірте, що вони керуватимуться зовсім іншими критеріями, ніж думка окремого міста, навіть якщо вона підтримана депутатами міської ради.

*Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади передбачає “укрупнення” районів. За розрахунками Мінрегіону, в Україні замість 490 районів має з’явитися 102. 

Матеріал підготовлено в рамках реалізації проекту «Створення системи безоплатної правової допомоги в Хмільницькій громаді», який реалізується громадською організацією «ПРАВО» у партнерстві з Хмільницькою міською радою та Хмільницьким бюро правової допомоги за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

**Посилання на першоджерело.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×