facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

В Україні змінився порядок арешту рахунків фізичних осіб

Дата публікації: 31.05.2023

Закон України № 3048, який набрав чинності 6 травня 2023 року, змінив порядок арешту рахунків фізичних осіб на виконання судових рішень. У зв’язку з цими змінами люди стали звертатися із запитаннями щодо алгоритму дій розблокування банківських рахунків, які мають спеціальний статус. Роз’яснення підготував юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр» Андрій Мицак.

Андрій Мицак, юрист
ГО «Молодіжний ініціативний центр».

Насамперед варто зазначити, що новий Закон скасовує дію постанови Кабміну, яка знімала арешти виконавчої служби на суму менше 100 тис грн на час дії воєнного стану.

Законодавчими змінами зокрема передбачено, що:

  • фізичні особи-боржники, на кошти яких наклали арешт органи державної виконавчої служби, приватні виконавці, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати (наразі це становить 13400 грн);
  • а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту за умови, що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у порядку, встановленому цим підпунктом.

Звернення стягнення в межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

Крім того, визначається процедура визначення поточного рахунку фізичної особи-боржника у банку для здійснення видаткових операцій.

Для визначення такого поточного рахунку в банку фізична особа-боржник звертається до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, який наклав арешт на кошти фізичної особи-боржника, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій.

Заява подається:

У заяві обов’язково зазначаються:

  • номер поточного рахунку, який фізична особа-боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій;
  • найменування банку, в якому відкрито такий рахунок.

Фізична особа-боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної в заяві інформації.

Державний, приватний виконавець протягом  двох робочих днів із дня отримання відповідної заяви фізичної особи-боржника виносить постанову про визначення поточного рахунку фізичної особи-боржника в банку для здійснення видаткових операцій. А також невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після винесення постанови:

  • надає/надсилає відповідну постанову банку (обслуговуючому банку);
  • перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих стосовно фізичної особи-боржника, та, у разі якщо стосовно фізичної особи-боржника відкриті інші виконавчі провадження, одночасно надає/надсилає відповідну постанову до органів державної виконавчої служби або приватному виконавцю, які здійснюють примусове виконання у таких виконавчих провадженнях.

У такому разі поточний рахунок вважається визначеним для здійснення видаткових операцій і в межах таких виконавчих проваджень.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×