Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Відголоски 90-х: чи дійсний договір купівлі-продажу, укладений на товарній біржі

Приводом для консультації юриста Білозерського офісу Мережі правового розвитку В’ячеслава Ляха стала доволі заплутана справа, з якою стикнулася мешканка села Музиківка Херсонської області. Стосувалася вона нерухомості і непередбачуваних обставин, що виникли під час її продажу. Жінка звернулася до правників Офісу при «Білозерському центрі регіонального розвитку» під час чергового виїзного прийому, які громадська організація проводить у навколишніх селах району.

При продажу нерухомості доволі часто виникають випадки, коли господар, приміром, сільського будинку, виявляє, що право власності на дім хазяїн так і не набув. При цьому стаються такі випадки навіть за наявності укладеного договору купівлі-продажу. От і мешканка Музиківки розповіла, що раптово дізналася про неправомірність укладеного договору купівлі-продажу свого житлового будинку, і про те, що він є недійсним, лише коли захотіла цю нерухомість продати.
Дійсно, в 90-х роках це був розповсюджений досвід – придбавати нерухомість через товарні біржі. Оскільки тоді, згідно зі статтею 15 Закону України «Про товарну біржу» в редакції, яка була чинною на день укладання договору купівлі-продажу, не підлягали нотаріальному посвідченню угоди, зареєстровані на біржі, якщо вони являють собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі.
Однак варто розуміти, що вищевказаний закон прямо суперечив вищому нормативному документу –  Цивільному кодексу (ЦК) України.
Ним передбачено, що згідно зі статтею 227 Цивільного кодексу УРСР, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією зі сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього ж ЦК УРСР).
Тож, якщо власник нерухомості стикнувся з подібною ситуацією, йому необхідно звернутися до суду з Позовною заявою про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку таким, що відбувся, та визнання права власності на нерухоме майно.

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×