facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Військовослужбовець зник безвісти, потрапив у полон або загинув, і його тіло залишилося на полі бою: що робити рідним

Дата публікації: 29.09.2022

Роз’яснення від юристки громадської організації «Черкаський правозахисний центр»   Марини Куприкової публікуємо у відповідь на звернення пані В. Її чоловік зник безвісті під час виконання військового обов’язку в зоні бойових дій. Побратими захисника повідомили, що бачили, як його було поранено, скоріше за все, смертельно. Більше ніякої інформації дружина про чоловіка не мала. До юристів звернулася з проханням пояснити, як діяти далі.

З початком широкомасштабного вторгнення стали актуальними питання, що стосуються алгоритму дій для членів сімей чи родичів військовослужбовців Збройних Сил України, які зникли безвісти, потрапили в полон або чиє тіло не було евакуйоване з поля бою.

  1. Передусім ми рекомендуємо членам родини звернутися до Національної поліції України за місцем проживання із відповідною заявою.

У заяві про розшук особи, зниклої безвісти, зазначається вся відома інформація про обставини зникнення, викрадення або потрапляння в полон та відомості про військовослужбовця, зокрема:

  • дата та місце зникнення;
  • анкетні дані;
  • особисті прикмети та фото; 
  • відомості про документи та телефон, що могли бути при ньому під час зникнення; 
  • дані про осіб, яким може бути відомо про факти зникнення військовослужбовця.
  • За  фактом зникнення або потрапляння в полон орган досудового розслідування відкриває та реєструє у  ЄРДР кримінальне провадження.

  • Член родини, який подав заяву про розшук особи, зниклої безвісти, пише заяву про залучення документа до кримінального провадження як потерпілої особи.

  • Під час подання заяви про розшук особи, зниклої безвісти, за згодою у рідних військовослужбовця беруть біологічні зразки для молекулярно-генетичної експертизи в рамках кримінального провадження. На території України біологічні  зразки відбираються у біологічних батьків чи біологічних дітей зниклого безвісти військовослужбовця.

  • Далі родичам військовослужбовця необхідно звернутися за встановленою формою до державного підприємства «Український національний центр розбудови миру», яке належить до сфери управління Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та виконує функції Національного інформаційного бюро. Воно здійснює свою діяльність з метою збору та узагальнення даних про українських військовополонених, загиблих та зниклих безвісти.

Це можна зробити наступними засобами зв’язку:

— цілодобова гаряча лінія: 1648, +38 044 287 81 65

— e-mail: nib.uncp.info@gmail.com

— сайт: nib.gov.ua

  • Також родичам військовослужбовця необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання та за місцем призову військовослужбовця на військову службу із запитом щодо отримання інформації стосовно місцезнаходження зниклого безвісти військовослужбовця.

  • На підставі цього звернення родичів ТЦК та СП надсилає письмовий запит на адресу Командування військової частини, де служив військовослужбовець на момент зникнення, щоб визначення його статусу за результатами проведеного службового розслідування у військовій частині.

Крім того, при Службі безпеки України було утворено Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії РФ, куди можуть звернутися родичі військовослужбовців, які потрапили в полон.

Фото до статті: radiosvoboda.org

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×