Водія звинувачують у керуванні транспортом у стані сп’яніння: алгоритм правових дій
Дата публікації: 01.02.2021
Як діяти водієві, якщо працівники поліції складають на нього протокол за керування транспортом у нетверезому стані, та чи завжди суд має достатньо підстав для притягнення людини до відповідальності? На ці питання відповідає юрист Вінницького офісу Мережі правового розвитку Олександр Довбиш.
Консультацію з практичними порадами правник підготував з огляду на те, що до Офісу при Подільському центрі прав людини після новорічних свят стали частіше звертатися водії, на яких поліціанти склали матеріали у справі про адмінправопорушення, передбачене статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення(КУпАП): «Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції».
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, за керування транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває у стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена адміністративна відповідальність.
Це правопорушення має бути належним чином зафіксоване та документоване.
Якщо вас зупинили працівники поліції
Передусім варто запам’ятати, що така зупинка має бути мотивована. Тобто співробітник поліції, представившись та пред’явивши на вашу вимогу службове посвідчення, зобов’язаний повідомити причину зупинки (виявлене порушення вами ПДР).
Після цього працівник поліції у випадку, якщо в нього є підозра, що ви перебуваєте у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, має запропонувати пройти відповідний медичний огляд на місці зупинки за допомоги спеціальних технічних засобів. При цьому слід зазначити, що такий технічний засіб має мати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки та дозволений до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, з дотриманням інструкції з експлуатації.
Огляд на місці зупинки проводиться поліцейським у присутності двох свідків, які мають бути неупередженими та не зацікавленими у результатах огляду. Тобто, вимога поліцейського пройти огляд на стан сп’яніння на місці зупинки є законною лише за наявності двох свідків, у присутності яких така вимога пред’являється.
Якщо водій не згоден
Якщо ви не погоджуєтеся на огляд з використанням спеціальних технічних засобів або у випадку вашої незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським на місці з використанням спеціальних таких засобів, огляд на стан сп’яніння проводиться в закладах охорони здоров’я, перелік яких затверджується управліннями охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій, не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Слід пам’ятати, що відмова від будь-якого проходження огляду на стан сп’яніння прирівнюється законодавцем до керування транспортним засобом у стані сп’яніння, і за такі дії передбачена рівнозначна відповідальність: штраф на водія у розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Як складається протокол
Відповідно
до ст.ст. 254, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є
основним процесуальним документом, яким фіксується факт адміністративного
правопорушення, і який є підставою для подальшого провадження у справі.
Так, ст.256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне
правопорушення зазначаються:
- дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол;
- відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення);
- місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення;
- нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є;
- пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;
- інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Тобто недотримання працівником поліції порядку проведення огляду на стан сп’яніння та неповне оформлення документів по справі про адміністративне правопорушення є підставою для суду в подальшому для закриття провадження у справі в зв’язку з відсутністю в Ваших діях складу адміністративного правопорушення.
Отже, основні рекомендації юриста:
- Насамперед попросіть працівника поліції повідомити причину зупинки.
- У жодному випадку не відмовляйтеся від проходження від огляду на стан сп’яніння.
- При проходженні огляду на місці вимагайте сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, а також присутність двох незалежних свідків.
- Якщо результат огляду на місці вас не задовольняє – вимагайте скерування для проведення огляду до відповідного медичного закладу.
- Якщо протокол про адміністративне правопорушення працівники поліції таки склали – зверніться до фахівця по правову допомогу для визначення можливості оскарження протоколу через суд.
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.