ВПО: як стати на облік і отримати право на виплати
Дата публікації: 11.04.2022
Хто може отримати статус ВПО з моменту оголошення воєнного стану в Україні? Чому іноді люди плутають реєстрацію на місці прибуття з отриманням статусу ВПО і як саме його отримати? Якими є на сьогодні виплати ВПО, хто їх отримуватиме, а хто ні. Відповіді на найбільш поширені питання щодо статусу та виплат підготувала для Мережі правового розвитку юристка Інна Колесник.
Статус ВПО: що змінилося в самому понятті
В Україні з 2014 року існує реєстр внутрішньо переміщених осіб. До 24 лютого 2022 року внутрішньо переміщеними особами (скорочено ВПО), вважались люди із так званих тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей. Вони ще з того часу мають на руках довідки ВПО та користуються певними державними програмами підтримки.
З моменту оголошення воєнного стану в Україні внутрішньо-переміщених осіб побільшало, адже люди втрачають своє житло, роботу, переїжджають на нове місце. Вимушені сплачувати за нове житло і шукати роботу в іншій місцевості.
З 27 березня 2022 року набрали чинності зміни до Постанови Кабміну України «Про облік внутрішньо-переміщених осіб», і до реєстру почали вносити осіб, яким довелося тікати із дому через воєнну агресію росії.
Хтось приїхав на поселення в іншу місцевість в перші дні війни, тобто в останні дні лютого, дехто пізніше, у березні – і так щодня. Міграція людей досі не припиняється. Одні приїжджають на день-два в місто А, потім їдуть в місто чи село Б, виїжджають за кордон – ситуації різні.
З перших днів потоку вимушених мігрантів територіальні громади, які прихистили у себе людей на власний розсуд та за розпорядженням місцевих органів влади та військових адміністрацій, створювали облік приїжджих та реєстрували їх для розселення в тимчасові центри переселенців при школах, дитсадках та інших закладах – аби переміщені могли отримати гуманітарну допомогу і звернутися у заклади місцевої соціальної допомоги, стати на військовий облік.
У різних громадах це робили в різний спосіб. Наприклад, люди отримували тимчасові посвідчення або їхні дані просто вносили в місцевий реєстр шляхом копіювання документів про посвідчення особи без видачі окремих документів на руки переселенцю.
Так тривало, допоки держава не видала розпорядження, як саме працювати та як реєструвати ВПО. І це пов’язано передусім із соціальними виплатами, які призначені для людей з числа ВПО. Йдеться про компенсацію у розмірі 450 грн/міс на оплату комунальних послуг для домогосподарства, що надало безоплатно житло переселенцям, а також про 2000 грн/міс на дорослу людину із числа ВПО та 3000 грн на дітей із числа ВПО.
Коли людина дійсно стає ВПО та має право на виплати
Для отримання виплати дані ВПО повинні бути занесені саме до державного реєстру внутрішньо переміщених осіб, а сама особа має на руки отримати Довідку внутрішньо-переміщеної особи державного зразка і написати заяву на отримання виплат.
Ключовим є те, що описаний вище облік переселенців у територіальних громадах України здійснювався без внесення даних цих осіб у державний реєстр ВПО, адже розробленого механізму ще не було, і доступ до реєстру був ще закритий. Тільки починаючи з 27 березня 2022 року почали приймати місцеві ЦНАПи заяви осіб на внесенні їх у реєстр ВПО.
Таким чином, люди на практиці зіткнулися із колізією, нерозумінням ситуації та довгими чергами на місцях під різними соціальними закладами де їх без кінця реєструють.
Багато хто вважає, що той факт, що вони надавали свої документи для копіювання і отримання тимчасового посвідчення місцевого зразка, вже і є постановкою на облік ВПО в реєстр. На жаль, це не так, як стає зрозумілим із вищеописаного.
Що потрібно зробити
Отже, щоб отримати гарантовані державою компенсаційні виплати і надалі користуватись програмами допомоги внутрішньо-переміщеним особам, які будуть створені в майбутньому, можливо, вам треба:
- Починаючи із 27 березня 2022 року звернутися в місцевий орган соціального захисту або ЦНАП (уточнення куди саме здійсніть на місці) із заявою на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи.
- Вам на руки видадуть Довідку ВПО. Довідка оформлюється на дорослу особу та на дітей від 14 років. Дані малолітніх дітей мати вписує окремо в заяві.
- Тільки маючи Довідку на руках, ви подаєте окрему заяву на отримання допомоги. На цьому етапі ви повинні знати номер рахунку в форматі IBAN (можна отримати в банку або самостійно переглянути в мобільному банківському додатку вашої картки для виплат).
Другу заяву, тобто заяву на виплату, можна подати через державний цифровий портал надання послуг Дія (в мобільному додатку також – через е-Послуга). Проте станом на 07.04.2022р. ця послуга ще з технічних причин не працює, наразі подати заяву можна лише у паперовому форматі.
Скільки отримують ВПО
Допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн;
- для інших осіб – 2000 грн.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.
Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається, починаючи з березня 2022 року
Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни РФ проти України.
Ви можете підтримати нашу роботу своїм внеском: https://ldn.org.ua/pidtrymaty/
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.