facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Встановлення часток у нерухомому майні: як врегулювати спір через суд та без нього

Дата публікації: 16.07.2020

При отриманні у власність невизначеної в натурі частки нерухомості у її власників виникає необхідність встановити, якою саме є межа цієї частки – і в більшості випадків така ситуація провокує конфлікти між сторонами. Врегулювати такі спори можна через суд – або без нього. Що варто знати, обираючи обидва правові шляхи, роз’яснює юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку В’ячеслав Лях.

З послабленням карантинних обмежень юристи громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку» та Білозерського бюро правової допомоги відновили спільні консультативні виїзди в навколишні села.
Так, під час однієї з червневих консультацій, що пройшла у приміщенні Станіславської сільської ради, фахівцінадали безоплатну правову допомогу 5 громадянам. Люди зверталися зокрема з питаннями щодо виділу в натурі частки зі спільного майна, щодо оподаткування нерухомого майна, щодо відповідальності за порушення правил благоустрою, щодо порядку оформлення догляду за особою, яка досягла 80-річного віку та інші.

Вартим уваги, на нашу думку, є роз’яснення місцевій жительці щодо встановлення часток в нерухомому майні.
При отриманні у власність невизначеної в натурі частки нерухомості у її власників виникає необхідність встановити, якою саме є межа цієї частки – і в більшості випадків така ситуація провокує конфлікти між сторонами.

Порядок досудового врегулювання спору

  1. Співвласники повинні звернутися до нотаріуса та посвідчити договір щодо порядку користування будинком, будівлями та спорудами.
  2. В подальшому з таким договором звертаються в БТІ, яке готує висновок щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна та здійснює розрахунок часток у спільній власності на об’єкти нерухомого майна. Цей розрахунок виконується в результаті зареєстрованих заяв всіх співвласників об’єктів нерухомого майна.
  3. Після отримання висновку, у разі необхідності перепланувань чи виконання інших будівельних робіт, необхідно звернутися до Державної архітектурної будівельної інспекції та зареєструвати повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
  4. Після отримання висновку БТІ та реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт співвласники мають звернутися до нотаріуса та укласти Договір про виділ частки в натурі майна.

На кожному з цих етапів від співвласників вимагається документ на землю та технічна можливість поділити Будинок або Будинковолодіння. Укладення договору про виділ частки в натурі припиняє спільну часткову власність для особи, частка якої виділяється за цим договором.
Такий договір є окремим новим правовстановлюючим документом на Будинковолодіння.
Але не кожен готовий вирішувати такі спори без участі суду.
Тому варто зазначити, що для поділу будинку (будинковолодіння) в судовому порядку необхідно звертатися до суду з позовною заявою про виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Проте в позові повинна бути вказана обґрунтована технічна можливість виділити частку.
Таким обґрунтуванням зазвичай є висновок судової будівельно-технічної експертизи, який за своєю суттю дублює/змінює висновок БТІ. Таку експертизу також можна замовити в приватному порядку.
Також у суд необхідно надати докази реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Такий доказ необхідний для підтвердження позивачем дійсного наміру щодо виділу своєї частки. При цьому потрібно вирішити питання щодо права власності на земельну ділянку.

P.S. Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Безпечні та правоспроможні ОТГ Білозерського району Херсонської області», що реалізує громадська організація «Білозерський центр регіонального розвитку”» у партнерстві з Херсонським місцевим центром з надання БВПД, Станіславською сільською радою, Музиківською сільською радою, Білозерською селищною радою, Білозерським відділенням поліції, Координаційним офісом безпеки в м.Татарбунари при Одеській обласній організації КВУ за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×