facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Виконавчий припис нотаріуса: як скасувати стягнення боргу

Дата публікації: 02.08.2021

Із запитанням, як відмінити стягнення боргу на підставі виконавчого напису нотаріуса, до Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку упродовж липня поточного року звернулися одразу кілька місцевих мешканців. Така затребуваність теми обумовлена тим, що цей інструмент став доволі популярним у колекторів, фінансових компаній, ломбардів тощо – адже  виконавчий напис нотаріуса дозволяє у значно коротші терміни розпочати процедуру стягнення боргу. Юристка Офісу при громадській організації «Правова єдність» Людмила Власенко  проаналізувала чинне законодавство і роз’яснила, що варто врахувати в подібній ситуації.

На фото: Людмила Власенко, юристка Білоцерківського офісу МПР.

Із 6 липня 2021 року Міністерство юстиції дозволило банкам автоматично списувати з рахунків громадян борги на вимогу державних та приватних виконавців.

Одним із документів, на підставі яких здійснюється стягнення боргу, є виконавчий напис нотаріуса.

Якщо в судовому порядку процес доказування наявності боргу у боржника займає значний проміжок часу, то виконавчий напис нотаріуса дозволяє у значно коротші терміни розпочати процедуру стягнення боргу, тому цей інструмент став доволі популярним у колекторів, фінансових компаній, ломбардів тощо.

Виконавчий напис нотаріуса – це розпорядження нотаріуса щодо стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, здійснене на документах, що встановлюють заборгованість.

Доволі часто виконавчі написи нотаріуса вчиняються з порушенням закону, що є підставою для визнання їх такими, що не підлягають виконанню.

Що потрібно знати
Законодавство ставить чіткі вимоги як до змісту виконавчого напису, так і для документів, на підставі яких він може бути вчинений. Важливим також є строк, в межах якого такий напис може бути вчинено. Порушення вимог закону призводить до визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, а виконавче провадження підлягає закриттю.

Виконавчий напис вчиняється нотаріусом тільки за умови, щоподані документи підтверджують безспірність заборгованості боржника.

Безспірність документа, відповідно до якого вчиняється виконавчий напис, перевіряється наступним чином: боржник повинен бути повідомлений не менш, ніж за 30 днів до вчинення виконавчого напису про порушення кредитних зобов’язань та ліквідувати допущені порушення чи оскаржити виставлену вимогу у судовому порядку або виставити заперечення кредитору. Якщо жодна із цих дій не виконана, заборгованість вважається безспірною.

Строки

  • Виконавчий напис може бути пред’явлено до виконання протягом одного року з моменту його вчинення.
  • Виконавчий напис може бути вчинено, якщо з моменту виникнення права вимоги за борговим документом минуло не більше трьох років для стягнення боргу з фізичних осіб, у відносинах між юридичними особами – не більше року.

Документи, на підставі яких нотаріус може вчинити виконавчий напис:

  • Заява стягувача, яка містить всю передбачену законом інформацію.
  • Наявний оригінал боргового документа, засвідченого нотаріально, з якого чітко вбачається, що строк сплати боргу вже настав.
  • Письмове повідомлення боржника про наявність у нього боргу, надіслане стягувачем за 30 днів, до вчинення виконавчого напису.
  • Виписка з рахунку боржника із зазначенням суми заборгованості.

Які дії необхідно вчинити, якщо виконавче провадження відкрито на підставі виконавчого напису нотаріуса

1. Звернутися до відповідного виконавця із заявою про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження.

2. Визначити, чи вчинено виконавчий напис у відповідності до вимог закону, встановити порушення.

3. Скласти позовну заяву про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню та подати її до суду за місцезнаходженням стягувача або за місцем вчинення виконавчих дій. Відповідачем буде стягувач. За подачу позовної заяви сплачується судовий збір.

4. Подати заяву про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі даного виконавчого напису нотаріуса. Передбачено сплату судового збору.

5. Чекати на рішення суду.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×