facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Виконавчий лист «загубився» на окупованій території: як діяти

Дата публікації: 09.07.2018

Автор: ГО “Суспільна служба правової допомоги”

Документи, які залишилися на тимчасово окупованій території, в Україні вважаються втраченими. Повернути їх, на жаль, неможливо. Жителька Луганщини таким чином “загубила” виконавчий лист, який направила до луганського відомства наприкінці 2013 року. Правниця Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку Тамара Оніпко роз’яснює, що необхідно зробити, аби відновити документ.

Мешканка Новоайдарщини Галина Прокопенко* прийшла за безоплатною юридичною допомогою до правників Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку при ГО “Суспільна служба правової допомоги”.

Жінці, згідно з рішенням суду, мали виділити землю ще в 2013 році. Однак минуло п’ятиріччя, а «віз і нині там».

Як виявилося, пані Галина у грудні 2013 року направила до відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції (ГТУЮ) у Луганській області документи:

  • заяву про примусове виконання рішення суду,
  • виконавчий лист Новоайдарського районного суду Луганської області про зобов’язання Головного управління Держземагентства у Луганській області виділити їй із земель державної власності земельну частку (пай).

Галина Прокопенко не розуміла, чому рішення суду й досі не виконане, та не знала, що їй робити далі.

Документи втрачені – їх необхідно відновити

Юристка офісу Тамара Оніпко роз’яснила відвідувачці, що приміщення та матеріали виконавчих проваджень (відкриті до квітня 2014 року) відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції знаходяться у Луганську, який наразі є тимчасово окупованою територією України.

Відомство перемістили до міста Сєвєродонецьк. Однак усі документи залишилися у старому приміщенні, в тому числі й виконавчий лист пані Галини. Тож, документ слід вважати втраченим. Але вихід є – його можна відновити.

Згідно зі статтею 489 Цивільного процесуального кодексу України, втрачене судове провадження у цивільній справі можна відновити за заявою учасника справи або за ініціативою суду.

Заява про відновлення втраченого судового провадження подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції (ст. 490 ЦПК України).

Згідно з ч. 5 ст. 491 ЦПК України, заява про відновлення втраченого судового провадження для виконання судового рішення може бути подана до закінчення строку пред’явлення виконавчого документа до виконання. Суд може поновити зазначений строк, якщо за клопотанням заявника визнає причини його пропуску поважними.

У заяві повинно бути зазначено:

  • про відновлення якого судового провадження або якої його частини просить заявник;
  • наявні у заявника відомості про обставини втрати судового провадження, місцезнаходження копій матеріалів провадження або даних стосовно таких копій (п. 1, п. 4 ч. 2 ст. 491 ЦПК України).

Відповідно до ст. 495 ЦПК України, у справі про відновлення втраченого провадження заявник звільняється від оплати судових витрат. У разі подання завідомо неправдивої заяви судові витрати, понесені іншими учасниками справи, відшкодовуються заявником у повному обсязі, про що суд постановляє ухвалу.

Тож, пані Галині слід звернутися до суду із заявою про відновлення втраченого судового провадження в частині видачі дублікату виконавчого листа та клопотанням про поновлення строку пред’явлення виконавчого документа до виконання.

Для цього необхідні такі документи:

  • копія рішення суду,
  • довідка відділу примусового виконання рішень ГТУЮ у Луганській області про втрату виконавчого листа.

Для отримання довідки жінка має звернутися до ВПВР ГТУЮ у Луганській області із відповідною заявою.

Статтею 4 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, – і за її межами (ст. 18 ЦПК України).

У разі необхідності юристка офісу готова і далі надавати безоплатну правову допомогу пані Галині.

*Ім’я змінене з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×