facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Виконавчий напис нотаріуса: чи реально оскаржити?

Дата публікації: 11.11.2021

У людини без попередження із зарплатної чи пенсійної банківської картки списали гроші на підставі виконавчого напису нотаріуса. З такими проблемами до юристів Вінницького офісу Мережі правового розвитку останнім часом стали часто звертатися місцеві мешканці. Як діяти у подібній ситуації, роз’яснює юрист Офісу при громадській організації «Подільський центр прав людини» Олександр Довбиш

На фото: Олександр Довбиш, юрист Вінницького офісу МПР.

Зокрема у жовтні 2021 року до громадської приймальні «Подільського центру прав людини» звернулася пані Наталя, багатодітна матір. У бухгалтерії підприємства, де вона працює, жінці повідомили, що, починаючи з серпня 2021 року, з її заробітної плати почалися стягнення у зв’язку з відкритим виконавчим провадженням на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Як виявилося, це провадження було відкрито за заявою колекторської компанії, якій передала право вимоги одна з банківський установ. При цьому, зі слів Наталії, кредит, отриманий нею ще в 2010 році, вона повністю виплатила.  

Якщо ви потрапили у подібну ситуацію, радимо дослухатися до наведених нижче порад.

Відповідно до ст. 87 Закону України «Про нотаріат», виконавчий напис нотаріуса є документом, на підставі якого стягують існуючу заборгованість. Оскільки стягнення за виконавчим написом нотаріуса є набагато швидшим, ніж стягнення на підставі судового рішення, колекторські компанії та банківські установи використовують саме таку процедуру стягнення.

У зв’язку з цим, отримавши інформацію від роботодавця чи пенсійних органів про стягнення з вас заборгованості на підставі виконавчого напису нотаріуса, насамперед слід отримати документи, на підставі яких проводиться стягнення.

Для цього слід звернутися із заявою до приватного (чи державного) виконавця з проханням ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження та виготовити копії виконавчого напису нотаріуса і постанови про відкриття виконавчого провадження. Після цього необхідно проаналізувати наступне:

  1. Чи дійсно у вас є заборгованість за кредитом, чи не минуло право вимоги про стягнення боргу (не більше трьох років).
  2. Чи не пропущений строк пред’явлення до виконання виконавчого напису нотаріуса (не більше одного року).
  3. Чи повідомляли вас письмово про існуючу заборгованість за 30 днів до видачі виконавчого напису.

Якщо хоча б одна з наведених обставин у вашій справі є, слід звернутися до суду із позовною заявою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. Разом із позовною заявою слід подати заяву про забезпечення позову, в якій просити суд зупинити стягнення на підставі виконавчого напису.

Як свідчить судова практика, в переважній більшості суди стають на бік позивачів та визнають виконавчі написи такими, що не підлягають виконанню. Причиною цього зазвичай є порушення нотаріусом процедури видачі такого роду документів, не подання стягувачем первинних документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника, пропуск строків звернення з вимогою про стягнення коштів тощо.

В результаті юристи Офісу надали пані Наталії консультацію та допомогли написати позовну заяву до суду. 

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×