Як довести факт психологічного насильства (+відео)
Дата публікації: 30.08.2022
Психологічне насильство – вид домашнього насильства, який найважче довести в судовому порядку. Водночас на рівні з фізичним насилля психологічне є підставою для притягнення кривдника до відповідальності – адміністративної або кримінальної. В ефірі місцевої ТРК «33 канал» виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга», юристка Анастасія Площинська роз’яснює, як діяти, аби насильник поніс справедливе покарання.
Чотири рази упродовж року мешканка Хмельниччини зверталася до поліції з заявою про психологічне насильство. Колишнє подружжя мешкало в одній хаті, і чоловік дозволяв собі погрози, образи та залякування на адресу жінки. Нарешті проти можливого насильника поліція розпочала кримінальне провадження, і тепер справу має розглянути суд. Наскільки ймовірно, що за доведення вини кривдник отримає максимальний строк за ґратами? Саме на прикладі цієї історії юристка надала правові рекомендації.
Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», психологічне насильство – це форма домашнього насильства, що містить словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.
Водночас юридична практика нашої організації свідчить, що психологічне насильство – це вид домашнього насильства, який, дійсно, найважче довести в судовому порядку. Але на рівні з фізичним насилля психологічне є підставою для притягнення кривдника до відповідальності.
Які докази беруться до уваги в суді
Практика, коли факт психологічного насилля має бути підтверджений двічі-тричі, є хибною. Оскільки існує практика Верховного Суду України, рішення, яке говорить про те, що, дійсно, коли вже є підтверджені випадки насильства, коли винесені постанови, наприклад, про притягнення до адміністративної відповідальності, це доводить систематичність. При цьому людині не обов’язково проходити всі «кола» адміністративної відповідальності для того, щоб притягнути насильника саме до відповідальності кримінальної.
Ми завжди радимо людині, яка страждає від психологічного насилля, передусім, як би це не було складно, звертатися по допомогу. В багатьох містах, ОТГ діють Центри допомоги сім’ї та молоді, куди можна звернутися. Або при таких Центрах є уповноважена особа, яка може надати психологічну допомогу. Сам факт звернення по таку допомогу є анонімним, кривдник про нього не дізнається. А для людини, яка в подальшому схоче довести факт систематичного насилля, це буде одним із доказів.
Також можні звернутися до психолога: висновок спеціаліста буде свідченням про психологічне насилля.
Якщо є можливість, раджу брати контактні дані свідків, які можуть підтвердити факт психологічного насильства.
Завжди рекомендуємо особам, які можуть постраждати від насильства, зокрема і психологічного, встановлювати програми, які записують телефонні розмови, або використовувати диктофон. Стовідсоткової гарантії, що таке аудіо буде визнано судом як доказ, немає. Але в сукупності всі матеріали можуть стати підтвердженням психологічного насильства, його систематичності і такого, що призводить до психологічних, фізичних страждань, можливо, навіть до розладів здоров’я. В такому разі необхідно обов’язково звертатися до лікаря – це допоможе встановити вид відповідальності: адміністративна вона чи кримінальна.
Варто додати, що дієві механізми захисту від психологічного насильства дає можливість запровадити Стамбульська конвенція (Конвенція Ради Європи про запобігання насильству проти жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами), яку Україна ратифікувала у червні 2022 року. Такі механізми дозволять не лише притягнути до відповідальності кривдника, а й змінити ситуацію глобально, захистити особу, яка постраждала від домашнього насильства. Адже домашнє насилля – далеко не приватна справа, а серйозне явище, яке вимагає докорінної зміни підходів.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.