Як і коли можна буде отримати компенсацію за зруйноване чи пошкоджене внаслідок бойових дій житло
Дата публікації: 20.09.2022
На що можуть розраховувати люди, чиє житло пошкодила або зруйнувала війна? Які види компенсацій планує запровадити держава? Що потрібно робити вже зараз, аби отримати компенсацію в майбутньому? Про це в ефірі Громадського радіо розповіла виконавча директорка ГО «Північна правозахисна група», комунікаційна менеджерка мережі приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини Наталія Єсіна.
На що можуть розраховувати люди
Це питання наразі настільки складне, що говорити про отримання якоїсь компенсації за зруйноване або пошкоджене житло дуже зарано.
Якщо говорити про те, що отримують люди на сьогодні, то стабільною залишається лише допомога внутрішньо переміщеним особам.
Проте ми знаємо приклади громад, які вже ведуть реєстри пошкодженого житла, зруйнованих об’єктів інфраструктури, комунальної державної власності. І знаємо прикрі випадки, зокрема в Бородянці, де люди не задоволені тим, як на місцевому рівні працює влада.
Чи можна отримати хоча би будівельні матеріали, аби самостійно щось полагодити
Наразі ми можемо говорити про допомогу лише міжнародних благодійних громадських організацій або про ту допомогу, яка є на місцевому рівні від органів місцевого самоврядування. Говорити про суми ми не можемо, тому що у кожній громаді можуть бути свої програми.
Законопроєкт щодо компенсації
Щодо централізованого підходу, то ще 24 березня був зареєстрований законопроєкт про компенсацію пошкодженого майна. Це дуже очікуваний документ, адже сьогодні сотні тисяч громадян залишилися без будинків чи квартир, і компенсація за зруйноване житло — одна з найболючіших тем. Проте досі цей документ перебуває на проєктному рівні.
У цьому законопроєкті передбачається компенсація трьох видів:
- Грошова компенсація: вона визначається за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта.
- Нерухоме майно: тобто фінансування будівництва нового об’єкта. Там є певний граничний розмір, який не має перевищувати вартість того, що було пошкоджене.
- Компенсація у вигляді фінансування будівельних робіт: це коли людина відновить пошкоджене майно, наприклад, у багатоквартирному будинку. Розмір таких компенсацій відповідає оцінці вартості.
Тому дуже важливо всім, хто має пошкодження чи руйнування свого майна, подавати відомості, наприклад, за допомогою «Дії».
Поки що з державного рівня фінансування відбувається на окремі програми. Наприклад, Житомирська, Київська, Сумська, Чернігівська області отримали кошти на відновлення критичної та соціальної інфраструктури. Незначні руйнування (заміна вікон, дверей) також відбувається з цього фінансування. Але здебільшого місцева влада на своєму рівні допомагає людям.
Повна версія інтерв’ю – за посиланням або у доданому звуковому файлі.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.