Як оформити право власності на земельну частку (пай)
Дата публікації: 05.12.2024
Хто має право власності на земельну частку (пай)? Як зареєструвати це право? Куди звертатися і які документи підготувати? Скільки доведеться чекати на оформлення, і в яку суму обійдуться основні витрати? Консультацію з відповідями на актуальні питання підготував юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Микола Лозінський.
Земельна частка (пай) — це частка земель колективної власності сільськогосподарського призначення, що виділяють членам колективних сільськогосподарських підприємств (КСП), спілок чи інших сільгоспформувань. правила Регулювання земельних відносин визначає Земельний кодекс України (далі — ЗКУ), зокрема статті 31-33 ЗКУ регламентують процедури користування та оформлення таких земель.
Станом на сьогодні зустрічаються випадки, коли деякі власники земельних часток (паїв) досі не витребували їх і найімовірніше не встигнуть це зробити до 1 січня 2025 року. Розуміючи цей факт, Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» № 3993-IX, яким строк оформлення прав власності на земельні ділянки продовжили до 01 січня 2028 року.
Право на земельну частку (пай) набувається в таких випадках:
- на підставі рішення органу місцевого самоврядування;
- за результатами приватизації земель колективної власності;
- у спадщину або в результаті укладення угод між фізичними/юридичними особами.
Водночас власник земельної частки (паю) зобовʼязаний:
- оформити право власності на земельну ділянку в установлений законом строк;
- використовувати землю за цільовим призначенням;
- своєчасно сплачувати земельний податок (якщо пай не переданий в оренду);
- дотримуватися земельного законодавства України.
Хто може зареєструвати право власності на земельну частку (пай)
Зареєструвати право приватної власності на земельну частку (пай) мають право:
- Особи, які отримали сертифікат на право на земельну частку (пай) у результаті розпаювання тобто колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
- Спадкоємці власників сертифікатів, які мають право на спадщину.
- Особи, які придбали права на пай у результаті укладення договору купівлі-продажу, дарування тощо.
Куди звертатися для реєстрації права власності
Залежно від наявності правовстановлюючий документів на земельну частку (пай) існують різні механізми оформлення права власності.
Розберемо кожен з них із врахуванням необхідності відповідних документів.
- Оформлення права власності за наявності сертифіката
Аби оформити право власності в разі наявності сертифіката на земельний (пай), потрібно:
- Звернутися до сільської (селищної чи міської) ради, на території якої розташована земельна частка (пай) з письмовою заявою про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної в натурі (на місцевості). До такої заяви додати копію сертифіката. Після чого отримати рішення місцевої ради.
- Звернутися до землевпорядної організації, щоб розробити проєктну документацію із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки. Оплатити послуги та отримати технічну документацію землеустрою.
- Звернутися до органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру або до центру надання адміністративних послуг з заявою про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння кадастрового номера. Після чого отримати витяг з Державного земельного кадастру про присвоєння такого номера.
- Звернутися до місцевої ради, щоб затвердити розроблену проектну документацію із землеустрою та оформити земельну ділянку у власність. Отримати рішення місцевої ради про передачу у власність земельної ділянки на місцевості.
- Звернутися до державного реєстратора та зареєструвати право власності на земельну ділянку на підставі рішення місцевої ради. Після такого звернення відомості про земельну частку (пай) вносять до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та видадуть витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку, який є тим документом, що посвідчує право власності.
Важливо! Оскількисертифікат засвідчує лише право його власника на отримання земельної ділянки (а не право на саму ділянку), то цей документ не визначає меж земельної ділянки, а вказує лише його площу в умовних кадастрових гектарах і вартість (у гривнях).
2. Оформлення права власності за наявності державного акту про право власності на земельну ділянку в якому відсутній кадастровий номер
Якщо у вас немає будь-якого державного акту на землю, але вам виділялася земельна частка (пай), яку ви так і недооформили, необхідно пересвідчитися, чи не оформлена ця земельна ділянка на інших осіб. Для цього слід звернутися до сільської (селищної) ради з заявою про надання інформації щодо наявності/відсутності власників цієї земельної ділянки.
Варто зазначити, що Державний акт, виданий з 1992-2001 рік (документ червоного чи рожевого кольору), міг не містити кадастрового номеру земельної ділянки та містити дані щодо декількох земельних ділянок з різними цільовими призначеннями.
Після того, як ви отримаєте відповідь, що стосовно вашої ділянки не зареєстроване інше право власності, згідно з вашим державним актом, необхідно звернутися до:
- землевпорядної організації, аби там виготовили технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- зареєструвати земельну ділянку у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номера й отримати Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
- звернутися до місцевого ЦНАПу або нотаріуса (по аналогії з ситуаціями);
- отримати витяг із Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку або інформаційну довідку через електронні сервіси Міністерства юстиції України.
3. Оформлення права власності за наявності кадастрового номеру на земельну ділянку
Якщо у вас є Державний акт про право власності на земельну ділянку, якому вже присвоєний кадастровий номер, і він внесений до Державного земельного кадастру, ви звертаєтеся до місцевого ЦНАПу або до нотаріуса для реєстрації права власності у державному реєстрі прав на нерухоме майно. Для цього ви готуєте пакет документів, ідентичний зазначеному вище (крім витягу з Державного земельного кадастру).
Скільки коштує оформлення права власності на земельну частку (пай)
Вартість оформлення права власності на земельну частку (пай) в Україні у 2024 році залежить від кількох факторів, включаючи офіційні платежі, витрати на нотаріальні послуги та виготовлення технічної документації. Нижче пропонуємо приблизний розрахунок базових витрат.
Основні платежі:
- Перевірка земельної ділянки в реєстрах — 68 грн.
- Державна реєстрація права власності на земельну ділянку — 119 грн.
- Видача витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно — 120 грн.
Технічна документація:
Якщо кадастровий номер земельній ділянці не присвоєний, необхідно звертатися до сертифікованого інженера-землевпорядника. Вартість цих послуг залежить від регіону та складності роботи, але зазвичай стартує від кількох тисяч гривень.
Нотаріальні послуги:
Вартість залежить від обраного нотаріуса і його розцінок, які можуть варіюватися.
Також, якщо пай ви отримали у спадок і він не був оформлений раніше, можливо знадобиться звернення до суду, що може спричинити додаткові витрати.
У які терміни оформлюється право власності на земельну частку (пай)
Питання про передачу земельної частки (пай) у власність особі залежить від моменту подання відповідної заяви «про передачу земельної ділянки у власність» до органу місцевого самоврядування на розгляд сесії.
На практиці орган місцевого самоврядування приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність протягом 2 місяців.
Як оскаржити рішення про відмову наданні дозволу на розробку технічної документації або дозволу про передачу земельної ділянки у власність
Оскаржити рішення органів місцевого самоврядування про відмову в наданні дозволу на розробку технічної документації або дозволу про передачу земельної ділянки у власністьможна в порядку адміністративного судочинства до місцевих окружних адміністративних судів.
Нормативно-правова база
- Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
- Земельний кодекс України.
- Постанова Кабінету Міністрів України №122 від 04.02.2004 «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)».
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» № 3993-IX.
Судова практика:
- Про визнання права власності на земельну частку (пай) Постанова Верховного Суду від 17.03.2020 по справі № 396/1683/18-ц.
- Про визнання права власності на земельну ділянку (пай) в порядку спадкування. Постанова Верховного Суду від 05.10.2021 по справі № 563/623/19-ц.
- Визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Постанова Верховного Суду від 3 листопада 2021 року у справі № 817/1911/17.
- Верховний Суд зазначив 3 умови для набуття права власності на земельну частку (пай). Постанова Верховного суду від 13.07.2021 по справі № 274/3394/20.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.