facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як оформити спадщину на нерухоме майно без правовстановлюючого документа

Дата публікації: 12.11.2018

До Вінницького офісу Мережі правового розвитку звернулася мешканка одного з сіл області з питанням: чи може вона оформити спадщину на нерухоме майно, якщо в неї немає правовстановлюючого документа на цей будинок. Роз’яснення підготував юрист Офісу при громадській організації «Подільський центр прав людини» Олександр Довбуш.

При оформленні спадщини в сільській місцевості часто трапляються випадки, коли у спадкоємців відсутні будь-які правовстановлюючі документи на будинок. Для вирішення питання необхідно звернутися до суду.
Причини відсутності правовстановлюючих документів різноманітні: починаючи від недбальства спадкодавців, які колись збудували будинок за дозволом сільради, але подальшого оформлення документів не здійснили, так і до випадків законного будівництва будинку, який не був завершений і введений в експлуатацію спадкодавцем і на який останній не встиг отримати документи. Наведемо три найбільш типових випадки та роз’яснимо алгоритми дій у таких ситуаціях.

Випадок перший. Спадкодавець, який в минулому звів будинок з дозволу сільради, але подальшого оформлення документів не здійснив.
В такому випадку суд визнає право власності на спадкове майно на підставі підтверджуючих документів приналежності будинку спадкодавцю в сільській місцевості.
Це можуть бути:
– архівні довідки чи витяги з рішень сільради про надання земельної ділянки чи дозволу
на будівництво будинку спадкодавцю,
– довідки виконавчого комітету сільської ради депутатів трудящих,
– записи у погосподарських книгах,
– реєстрація місця проживання спадкодавця у будинку за паспортом,
– технічний паспорт на будинок,
– сплата за комунальні послуги по цьому будинку,
– документи з колгоспу про відведення в установленому порядку земельних ділянок під забудову тощо.

Випадок другий. Спадкодавець здійснив законне будівництво будинку після 01.01.2004 року, але не завершив чи не ввів його в експлуатацію за своє життя та не отримав на нього документи про власність.
Тоді законним вважається будівництво будинку на земельній ділянці, відведеній для цієї мети, за наявності належного проекту будівництва, дозволу (в разі необхідності) та при додержанні будівельних норм і правил.
Законне будівництво може бути завершене й незавершене. До завершеного належать будинки, введені в експлуатацію, на які спадкодавцю видано свідоцтво про власність з реєстрацією в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно. Якщо спадкодавець завершив будівництво будинку, але через смерть не встиг отримати на нього свідоцтво про власність та зареєструвати його, то спадкоємці можуть здійснити оформлення спадщини на будинок також через суд.
Будинки з незавершеним будівництвом – це ті, які не здані в експлуатацію. До здачі в експлуатацію спадкодавець вважається власником матеріалів, використаних у процесі будівництва. Згідно п.8 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі смерті забудовника до завершення законного будівництва його права та обов’язки як забудовника входять до складу спадщини. Тобто, до спадкоємців переходить не право власності на будинок, а права й обов’язки спадкодавця як забудовника незавершеного будівництва.
Отже, якщо спадкодавець за життя законно розпочав будівництво, але не здав в експлуатацію будинку, то оформлюється спадщина на його права й обов’язки забудовника, зокрема:
– право власності на будівельні матеріали та обладнання, використані в будівництві;
– право завершити будівництво будинку на підставі документів, раніше виданих спадкоємцю;
– право пред’явити для прийняття в експлуатацію завершене будівництво будинку від свого імені;
– право одержати на своє ім’я свідоцтво про власність та зареєструвати право власності на будинок по спадщині.

Підтвердженням спадщини на незавершене будівництво є:
– документи, на підставі яких спадкодавцем в законний спосіб велось будівництво (про право на земельну ділянку, дозвіл або декларація про початок виконання будівельних робіт, будівельний паспорт, затверджена в установленому порядку проектно-кошторисна документація),
– технічний паспорт на фактично виконане будівництво, виготовлений бюро технічної інвентаризації на замовлення спадкоємця.
Тому права та обов’язки спадкодавця як забудовника незавершеного будівництва є майновими і включаються до майна в розумінні ч.1 ст. 190 Цивільного кодексу України. На такі права й обов’язки, як на майно, нотаріус видає спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину відповідно до пункту 205 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами.
Після отримання свідоцтва на спадщину на права забудовника спадкоємець здійснює дії, які за життя не встиг зробити спадкодавець, завершує будівництво, передає його від свого імені для прийняття в експлуатацію, одержує на своє ім’я свідоцтво про власність на спадковий будинок і реєструє на нього право власності.

Випадок 3. У спадкодавця були діти, які постійно проживали з ним за однією адресою, та онуки. Але після смерті спадкодавця його син або дочка не звернулися до нотаріуса для отримання свідоцтва про спадщину на квартиру або будинок, вважаючи, що проживання зі спадкодавцем за однією адресою на момент відкриття спадщини достатньо для права власності на зазначену нерухомість.
Після смерті спадкодавця його син або дочка померли, так і не отримавши свідоцтва про спадщину на нерухомість. Онукам, які звернуться до нотаріуса для оформлення спадщини на квартиру або будинок діда чи баби, буде видано відмову нотаріуса в оформленні спадщини на підставі відсутності правовстановлюючих документів у спадкодавця.
У цьому разі спадкоємці можуть здійснити оформлення спадщини через суд. На практиці в більшості випадків спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він за паспортом був зареєстрований з спадкодавцем за однією адресою.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Тобто батьки онуків, яким в оформленні спадщини видана відмова нотаріуса, які проживали разом з дідом чи бабою на момент їх смерті, вважаються офіційно такими, що прийняли спадщину, якщо не подавали за життя заяви про відмову.
Якщо батьки онуків, які прийняли спадщину зазначеним способом, з причини смерті не встигли отримати на неї свідоцтво про спадщину і зареєструвати власність на неї в реєстрі речових прав, то внуки-спадкоємці можуть здійснити оформлення спадщини через суд при відсутності правовстановлюючих документів.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Фото на головній сторінці: i.kurjer.info.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×