facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як оформити спадщину в умовах воєнного стану

Дата публікації: 12.12.2022

З початком повномасштабної війни до Білоцерківської громадської організації «Правова єдність» побільшало звернень щодо оформлення спадщини. Консультацію на актуальну тему підготувала юристка Людмила Власенко.

Людмила Власенко,
юристка ГО «Правова єдність».

Згідно з Цивільним кодексом України, спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від особи, яка померла, (спадкодавець) до особи (осіб), що набувають право на спадщину (спадкоємці).
Особливості спадкування під час воєнного стану на сьогодні регулюються постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 року № 164. Окрім того, Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату» від 11.03.2022 № 1118/5, що набрав чинності 19.03.2022, були внесені зміни в Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5.

Основні зміни які відбулися у прийнятті спадщини під час воєнного стану:

  • Строк для прийняття спадщини в умовах воєнного стану.  Перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше, ніж на 4 місяці. Тобто до загальних 6 місяців на прийняття спадщини додається ще 4 місяці, загалом 10 місяців (але в разі припинення або скасування воєнного стану строк для прийняття (відмови від) спадщини може бути меншим, ніж 10 місяців.

  • Оформлення свідоцтва про право на спадщину. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини. Тобто останніми змінами, що були внесені 02.06.2022 року до п.3 постанови КМУ №164, свідоцтво буде видаватися спадкоємцям, але не через 6 місяців з дня смерті спадкодавця, а через 10 місяців з моменту його смерті або оголошення особи померлою.

  • Нотаріуси, до яких потрібно звернутися, щоб відкрити спадщину. В умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини. За відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу. Забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.

Отже, право на спадщину обов’язково необхідно оформити у нотаріуса (державного чи приватного), звернутися до якого можна в будь-якому населеному пункті на підконтрольній території України.
Перелік та контакти нотаріусів України, які працюють в умовах воєнного стану,  можна знайти за посиланнями: https://opendatabot.ua/open/notaries  та  https://notar.npu.ua/.

Для оформлення спадщини спадкоємцю  необхідно вчинити такі дії:

  1. Отримати свідоцтво про смерть спадкодавця (може отримати в будь-якому органі РАЦС на підконтрольній території України).
  2. Подати заяву про прийняття спадщини (далі — заява) до нотаріуса без обмеження строком у шість місяців на період дії воєнного стану у країні. При цьому слід мати на увазі, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці. Після отримання заяви нотаріус відкриває спадкову справу та надає особі, яка подала заяву, перелік документів, необхідних для оформлення спадщини, у якому також зазначається розмір плати за вчинення нотаріальних дій.
  3. Отримати свідоцтво про прийняття спадщини у нотаріуса.

Зверніть увагу! У разі отримання відмови у вчиненні нотаріальних дій нотаріус повинен протягом трьох днів надати письмово обґрунтовану постанову про відмову, яку заявник може оскаржити в судовому порядку.

Як оформити спадщину, якщо ви виїхали за кордон

За кордоном нотаріальні дії здійснюють консульські установи або дипломатичні представництва України. Зокрема вони видають свідоцтво про право на спадщину та посвідчують заповіти.

Окрім того, заяву про прийняття спадщини можна відправити нотаріусу поштою (зокрема якщо ви перебуваєте за кордоном). Справжність підпису на такій заяві повинна бути нотаріально посвідчена.

Важливо! Перебування за межами України не є поважною причиною для пропуску строку на звернення із заявою про прийняття спадщини.

Хто посвідчує заповіт та спадковий договір в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану нотаріус може посвідчити заповіт, внести до нього зміни або скасувати його, навіть якщо не має доступу до Спадкового реєстру. В такому разі відомості в Спадковий реєстр вносяться протягом 5 робочих днів після відновлення доступу до реєстру.

У період воєнного стану заповіти військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, які залучені до забезпечення безпеки та оборони нашої держави проти збройної агресії РФ, можуть посвідчувати командири (начальники) цих формувань або органів, або уповноважені ними особи. Такі заповіти через Генеральний Штаб ЗС, Міноборони, правоохоронний (спеціальний) або інший орган надсилаються до Мін’юсту чи його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами в Спадковому реєстрі.

Командири (начальники) при посвідченні заповітів керуються Порядком посвідчення заповітів і довіреностей, що прирівнюються до нотаріально посвідчених, який затверджений постановою КМУ від 15 червня 1994 року № 419.

Так само, як і в мирний час, заповіт особи, яка перебуває на лікуванні, має право посвідчити головний лікар, його заступник з медичної частини або черговий лікар, а також начальник госпіталю.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×