Як оформити статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій
Дата публікації: 01.07.2023
Як дітям, які постраждали внаслідок війни, оформити відповідний статус? З огляду на нещодавні зміни в українському законодавстві консультацію на цю тему для сайту Української Гельсінської спілки з прав людини підготували юристи Сумської ГО «Північна правозахисна група» Дмитро Мурач і Наталія Єсіна.
Десятий рік поспіль українські діти внаслідок війни переживають насильство, травми, втрати, руйнування, розлуку з рідними, вимушене переміщення. Відповідно до ст. 30-1 Закону України «Про охорону дитинства», держава має вживати всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів чи постраждали від них. Ці заходи також включають забезпечення догляду за дітьми та возз’єднання їх із членами сім’ї, зокрема розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон. Сприяти цьому ще з червня 2017 року має спеціальний Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (далі — Порядок).
У червні 2023 року Порядок нарешті оновили відповідно до подій в Україні після повномасштабного вторгнення.
Хто має право на оформлення статусу
Порядок, як і раніше, визначає три види насильства над дітьми: фізичне, сексуальне та психічне.
Право на отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту, має особа, яка, на момент не досягнення нею повноліття, пережила наступне:
- Отримала під час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії російської федерації поранення, контузію, каліцтво;
- Пережила фізичне, сексуальне насильство.
- Була жертвою викрадення або незаконного вивезення за межі України.
- Залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань.
- Незаконно утримувалась, у тому числі в полоні.
- Зазнала психологічного насильства.
Статус надає орган опіки та піклування за фактичним місцем проживання дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Які документи варто підготувати
Для надання статусу законний представник дитини або сама дитина, якій виповнилося 14 років, або в разі, коли дитина переміщується без супроводу батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування подають до служби у справах дітей заяву про надання статусу, згоду на обробку персональних даних і копії таких документів:
- Свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини.
- Документа, що посвідчує особу заявника.
- Документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (в разі, коли дитина постійно проживає/перебуває в закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, — документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником.
- Довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (якщо така є).
- Паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжки (у разі наявності).
- Паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (якщо такі є);
- Витягу з реєстру територіальної громади (якщо такий є).
Важливо! Наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини, при цьому під час надання дитині статусу заявник визначає обставину, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини.
Відтак, якщо дитина зазнала поранення, контузії чи каліцтва, до пакета документів також подаються виписки з медичної картки дитини або консультаційного висновку спеціаліста, видані після медичного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров’я та науково-дослідних установах, визначених МОЗ, із зазначенням діагнозу згідно з Міжнародною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я десятого перегляду, отриманих у період здійснення воєнних дій, збройних конфліктів.
Якщо дитина зазнала фізичного, сексуального насильства; була викрадена або незаконно вивезена за межі України; залучалась до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань; незаконно утримувалася, у тому числі в полоні, також подаються копії:
- заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення або про залучення дитини до провадження як потерпілої, зареєстрованої в установленому порядку у відповідних правоохоронних органах;
- витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження (незалежно від результатів досудового розслідування) за зазначеною заявою про вчинення злочину щодо дитини в зоні воєнних дій та збройних конфліктів;
- висновку експерта за результатами судової експертизи (за наявності), проведеної в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні, якою встановлено факти фізичного, сексуального насильства щодо дитини внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Особливості встановлення факту психологічного насильства над дитиною
Якщо дитина зазнала психологічного насильства, до основного пакету документів додаються:
- Висновок оцінки потреб сім’ї (особи) в соціальних послугах, підготовлений центром соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді за формою, затвердженою Мінсоцполітики. До оцінювання потреб може бути залучений психолог/практичний психолог, психотерапевт, психіатр, який працює в іншому закладі, установі, організації. На основі висновку оцінки потреб у соціальних послугах за згодою батьків/законних представників дитина направляється до відповідного закладу/організації для реабілітації та отримання відповідних соціальних послуг.
- Копія посвідчення з написом «Посвідчення члена сім’ї загиблого», якщо дитина отримала статус відповідно до Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740.
- Копії свідоцтва про смерть і документа, що підтверджує загибель особи внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або копія документа, що підтверджує смерть особи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, у разі загибелі батьків дитини або одного з них з-поміж цивільних осіб.
Якщо вам відмовили в статусі неправомірно — звертайтеся до суду
Рішення про надання або відмову в наданні статусу приймає орган опіки та піклування протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини документів, що подавалися. Рішення про відмову може бути оскаржено в суді. Тож, якщо ви вважаєте, що є підстави для оформлення цього статусу — звертайтеся до правозахисників УГСПЛ, щоб оскаржити рішення органу опіки та піклування. У разі виконання всіх вимог та прийняття відповідного рішення, інформація про дитину, якій надано статус, вноситься до банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
Поки в Україні сам статус не передбачає конкретних пільг, крім безоплатного харчування в закладах освіти. Але його отримання сприятиме формуванню державної політики у сфері захисту дітей. Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів надається довічно, тож майбутні зміни в законодавстві та увага міжнародних організацій створюють перспективу, за якою діти, що відчули на собі наслідки повномасштабного вторгнення, отримають певні компенсації та переваги.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.