facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як оформити субсидію з урахуванням «карантинних» змін

Дата публікації: 12.02.2021

Як оформити житлову субсидію і які документи для цього потрібні? З таким питанням до Вижницького офісу Мережі правового розвитку звернулася пані Оксана з Косівського району Чернівецької області. Раніше вона не користувалася такою пільгою, однак тепер вимушена: ситуація з карантинними* обмеження суттєво вплинула на фінансове становище її сім’ї. Юристка Офісу при громадській організації «Комітет виборців» Валентина Ткач роз’яснює, як оформити субсидію з урахуванням нових правил.

Від 1 січня 2021 року в Україні змінилися правила отримання житлових субсидій та умови подання документів для їх отримання.
Отже, особа, зареєстрована (проживає) у житловому приміщенні, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації (фактичного проживання). Із 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймають від громадян структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише, якщо паперові документи надіслані поштою або в електронній формі (через офіційний вебсайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг).

У паперовому вигляді заяви з необхідними документами також приймають уповноважені посадові особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадові особами центру надання адміністративних послуг.
Протягом трьох робочих днів з дати надходження документів їх передають відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Людина, яка оформлює субсидію, має надати такі документи:

  • заяву про призначення житлової субсидії (за встановленою формою),
  • декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (за встановленою формою),
  • договір найму (оренди) житла (за наявності),
  • довідки про доходи (у разі зазначення у декларації доходів, інформація про які відсутня в ДФС, ПФУ).

Заява і декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді з використанням інформаційних систем.

Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги є більшою за визначений для них обов’язковий платіж.

Як розраховується розмір пільги

Наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї:
обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;
середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і визначається середньомісячний дохід на одну особу;
дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія (розмір прожиткового мінімуму на 01.01.2021 складає 2189 грн.);
отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 20%, і таким чином визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 247 «Про особливості надання житлових субсидій», до завершення карантину, встановленого Кабміном з метою запобігання поширенню на території України COVID-19, і місяця, що настає за місяцем, в якому відмінять карантин, замість 20% базової норми плати за житлово-комунальні послуги застосовується 15%. Після цього розраховується розмір обов’язкової частини платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

На кого оформлюється субсидія

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, з урахуванням усіх зареєстрованих осіб.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
У разі, коли в житлових приміщеннях (будинках) зареєстровані неповнолітні діти, які залишилися без батьківської опіки (піклування), та/або недієздатні особи працездатного віку, над якими встановлено опіку, житлова субсидія призначається за заявою опікуна (піклувальника).
Також за рішенням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування субсидія може бути призначена за фактичним місцем проживання особам, які орендують житло на підставі договору найму, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×