facebook
Онлайн-чат
Чат-бот

Як оформити свідоцтво про смерть військового, який зник або загинув на окупованій території  

Дата публікації: 14.07.2025

Свідоцтво про смерть військового, який зник або загинув на окупованій території, протрібне зокрема отримання одноразової грошової допомоги. Як оформити цей документ, а також що робити, якщо тіло зниклого знаходиться на контрольованих ворогом територіях, розʼяснює юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга»   Руслан Малий.

Руслан Малий, юрист ГО «Подільська правова ліга».

Насамперед слід чітко розмежувати поняття «зникнення» та «загибель». У першому випадку особа вважається зниклою безвісти за особливих обставин, що не є юридичною підставою для припущення смерті. У другому випадку, навпаки, є доказова база, що дозволяє обґрунтовано припускати смерть військовослужбовця.

У контексті отримання одноразової грошової допомоги (ОГД) в розмірі 15 млн грн, має значення саме юридично встановлений факт смерті (загибелі) військовослужбовця під час виконання бойового завдання в районі ведення бойових дій. Якщо військовий лише зник безвісти, така ситуація має інше правове регулювання. Детальніша інформація — за цим посиланням.

Які проблеми можуть виникнути при оформленні документа

Основна проблема в тому, що військовослужбовець, який загинув на тимчасово окупованій території або на території рф (наприклад, у межах «Курської операції»), не був евакуйований. Тому медичні працівники не можуть видати лікарське свідоцтво про смерть — у зв’язку з відсутністю тіла.
У такому випадку є єдиний передбачений законом механізм отримання свідоцтва про смерть — це судове рішення про встановлення факту смерті військовослужбовця під час захисту Батьківщини.

Особливості судового провадження

Заявником у справі виступає член сім’ї загиблого військовослужбовця.

  1. У заяві необхідно чітко сформулювати мету встановлення факту смерті — наприклад:
    – «для державної реєстрації смерті»;
    – «з метою отримання одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ №168».
  2. Слід вказати заінтересованих осіб, зокрема:
    – Міністерство оборони України;
    – військову частину, де проходив службу військовий;
    – орган державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС).
  3. До заяви додаються докази неможливості оформлення свідоцтва в інший спосіб, зокрема:
    – відмова РАЦСу в реєстрації смерті без лікарського свідоцтва;
    – відмова ТЦК та СП приймати документи на виплату ОГД без свідоцтва про смерть.
  4. З моменту втрати зв’язку має пройти не менше 6 місяців, які можуть вважатися строком, достатнім для припущення смерті (ст. 46 ЦК України). Підстави:
    – втрата зв’язку;
    – наказ про визнання зниклим безвісти;
    – дані зі службового розслідування.
  5. Справу розглядає суд за місцем проживання заявника.

Доказова база (орієнтовно):

  1. Матеріали службового розслідування.
  2. Показання свідків/побратимів (у письмовій або усній формі).
  3. Акт про смерть військовослужбовця (якщо складався).
  4. Фото- та відеоматеріали.
  5. Відомості з відкритих джерел, зокрема офіційні повідомлення.
  6. Відсутність відповідей, або позитивних відповідей за наслідками розшуку зниклого, тощо.

Після набрання рішенням суду законної сили слід:

  1. Звернутися до РАЦСу — для отримання свідоцтва про смерть на підставі судового рішення.
  2. Звернутися до ТЦК та СП — для подання документів на отримання одноразової грошової допомоги. Детальна інструкція — тут.

Як діяти, якщо тіло зниклого знаходиться на контрольованих ворогом територіях

За загальним правилом та в ідеальних умовах, для отримання свідоцтва про смерть, яке видають відповідні органи реєстрації актів цивільного стану, необхідно пред’явити лікарське свідоцтво про смерть, яке в свою чергу видається на підставі огляду лікарем тіла загиблого, зокрема військовослужбовця.

Адже у ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоровʼя або судово-медичною установою.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом Міністерством охорони здоров`я України N 545 від 08 серпня 2006 року. Відповідно до положень вказаної Інструкції, лікарське свідоцтво про смерть видає лікар медичного закладу, який лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан людини до її смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результатів розтину.

Якщо ж тіло неможливо забрати з поля бою, родина або інші члени сім’ї можуть отримати свідоцтво про смерть загиблого родича, звернувшись до суду.

Для цього попередньо слід звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану для отримання відмови в реєстрації смерті у зв’язку з відсутністю лікарського свідоцтво про смерть, а вже після цього звернутися до загального місцевого суду із заявою про встановлення факту загибелі смерті військовослужбовців під час захисту Батьківщини.

Порядок звернення до суду регламентує Глава 4 «Розгляд судом справ про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою» Цивільного процесуального кодексу України, який зазначає, що заява про оголошення фізичної особи померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

У заяві про оголошення фізичної особи померлою повинно бути зазначено:

  • з якою метою необхідно заявникові оголосити фізичну особу померлою;
  • обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти,
  • або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Суд розглядає справу за участі заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про оголошення фізичної особи померлою.

Після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, — до відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Якщо в населеному пункті є кілька нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилають до державного нотаріального архіву, щоб передати його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.

У свою чергу, відповідно до ст. 46 ЦК України, фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше, ніж через шість місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Висновок

Для отримання свідоцтво про смерть військовослужбовця для подальшого звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для отримання одразу грошової допомоги у зв’язку з загибеллю військовослужбовця, що передбачено постановою Кабміну 168 не обов’язково мати лікарський свідоцтво про смерть, а відповідно й тіло загиблого, адже згідно з Цивільно процесуальним кодексом України та Цивільним кодексом України, у нас є можливість звернутися до суду для встановлення відповідного юридичного факту, а саме загибель військовослужбовця під час захисту Батьківщини, зокрема на території ведення активних бойових дій або на території російської федерації.


Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.






НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Коментарі

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн-чат

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

Чат-бот

Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×