facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як оформити відстрочку від мобілізації на підставі догляду

Дата публікації: 05.11.2024

Юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслан Малий підготував докладну консультацію щодо  оформлення відстрочки від мобілізації при здійснені догляду за особами, які її потребують. Друга стаття тематичного циклу* також містить поради та висновки з особистої практики юриста, що допоможуть уникнути зайвих дій і хвилювань при оформленні відстрочки.

Руслан Малий, юрист ГО «Подільська правова ліга».

Що варто знати

Питання відстрочки по догляду регулюється ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і містить два пункти, які цього стосуються: п. 9 та п. 14.

Зокрема в п. 9. зазначається: «зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду».

Для правильного розгляду цього пункту та підготовки документів, які підтверджують можливість отримання та оформлення відстрочки, його слід умовно розділити на дві частини:

1) у випадку, якщо особа зайнята постійним доглядом за дружино (чоловіком), дитиною, або своїми батьками;

2) у випадку, якщо особа зайнята постійним доглядом за батьком чи матір’ю дружини (чоловіка).

Так, за першої підстави, коли у нас є родичі першої ступені спорідненості (інший з подружжя, батьки, дитина), які за висновком МСЕК або ЛКК потребують постійного догляду, людині не потрібно доводити відсутність інших осіб, які б могли доглядати за хворим членом родини.
Наприклад, якщо у матері військовозобов’язаного є інші діти, зокрема донька, це не впливає на можливість отримати відстрочку, адже норма закону не встановлює таких обмежень.

При поданні заяви на відстрочку слід зібрати такі документи:

1) військово-обліковий документ;

2) паспорт громадянина України;

3) документ, де вказується ваш РНОКПП (зазвичй це картка платника податків, якщо у вас паспорт старого зразка);

4) витяг із реєстру територіальної громади (можна отримати через сервіс Дія або звернутися до ЦНАПу за своїм місцем реєстрації);

5.1.*) свідоцтво про народження (або на заміну Витяг із  Державного реєстру актів цивільного стану громадян);

або

5.2.*) свідоцтво про шлюб (або на заміну Витяг із  Державного реєстру актів цивільного стану громадян);

6) паспорт громадянина України особи, яка потребує догляду;

7) документ, де вказується РНОКПП особи яка потребує догляду;

8) документ, що підтверджує потребу в постійному догляді (довідка МСЕК у якій це зазначається або висновок ЛЛК).

Важливо!
При здійсненні догляду за членом сімʼї першого ступеню спорідненості не потрібно ставити жодну відмітку в заяві (приклад нижче).

За другої ж підстави, а саме у випадку здійснення постійного догляду за батьками дружини (чоловіка) на особі, яка звертається із заявою, лежить обов’язок доведення відсутність інших особі, які можуть здійснювати догляд за останніми.
Так, у заяві слід обрати відповідний пункт (приклад нижче).

Також слід надати відповідний перелік документів:

1) військово-обліковий документ;

2) распорт громадянина України;

3) документ, де вказується ваш РНОКПП (зазвичай це картка платника податків, якщо у вас паспорт старого зразка);

4) витяг із реєстру територіальної громади (можна отримати через сервіс Дія або звернутися до ЦНАПу за своїм місцем реєстрації);

5) свідоцтво про шлюб (або на заміну Витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян);

6) свідоцтво про народження дружини (або на заміну Витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян);

7) паспорт громадянина України дружини;

8) документ, де вказується РНОКПП дружини;

9) документ, що підтверджує потребу в постійному догляді дружини (довідка МСЕК або висновок ЛКК);

10) документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду іншим працездатним членом сім’ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сімʼї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим);

11) документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд а, якщо такий відсутній військовозобов’язаний повинен отримати акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Для отримання документа (рішення) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд слід звертатися до органів соціального захисту.

Для отримання акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду особа звертається із заявою у довільній формі на ім’я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд.

У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов’язаного, який здійснює постійний догляд:

  • прізвище, ім’я, по батькові (за наявності),
  • адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання,
  • контактні дані,
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
  • відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов’язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

Щодо завірення документів та способу подання, вони ідентичні у всіх підставах.

Зі свого боку п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає наступне: «члени сіʼ’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи».

Отже, ми зустрічаємо новий термін — ступінь спорідненості. Щоб зрозуміти, яке коло осіб входить до членів сімʼї першого та другого ступеня споріднення особи, нам слід звернутися до Податкового кодексу України, а саме п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14, де зазначається, що членами сімʼї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сімʼї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Щодо членів сімʼї третього ступеня споріднення, то до прийняття Порядку такого поняття нормативні акти не містили, в свою чергу третя ступінь за вказаним порядком — рідні дядько, тітка, племінники(Додаток №8 до Порядку).

Отже, для того, щоб особа мала право на отримання відстрочки від мобілізації за п. 14, повинно збігтися кілька обставин, а саме:

1) особа, яка потребує догляду, повинна мати І або ІІ групу інвалідності, однак порядок не вказує на необхідність мати медичний висновок, що така особа потребує постійного догляду (довідка МСЕК або висновок ЛКК);

2) особа, яка потребує догляду, доводиться військовозобовʼязаному членом сім’ї другого ступеня спорідненості (у випадку відсутності членів сімʼї першого та другого ступеня споріднення — третього ступеня спорідненості);

3) у особи, яка потребує догляду, відсутні члени сімʼї першого ступеня споріднення або якщо члени сімʼї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.

Одразу зазначимо, що умова «відсутні» означає «ніколи не були народженні, або померли, або визнанні судом безвісно відсутніми, або оголошенні судом померлими». Однак це не поширюється на осіб, які проживають за кордоном чи мають похилий вік, навіть якщо у особи, яка потребує догляду, є батьки, які є пенсіонерами, це не дає можливості оформити догляд та отримати право на відстрочку, адже закон чітко визначив: відсутні або самі потребують догляду, що підтверджується довідкою МСЕК або висновком ЛКК.

Орієнтовний перелік документів, який повинен бути долучений до заяви, за умови здійснення догляду при відсутності членів сім’ї першого ступеня спорідненості:

1) військово-обліковий документ;

2) паспорт громадянина України;

3) документ, де вказується ваш РНОКПП (зазвичай це картка платника податків, якщо у вас паспорт старого зразка);

4) витяг із реєстру територіальної громади (можна отримати через сервіс Дія або звернутися до ЦНАПу за своїм місцем реєстрації);

5) документи, що підтверджують родинні звʼязки другого ступеня споріднення (наприклад: рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки — для членів сімʼї другого ступеня спорідненості);

6) один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сімʼї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, зокрема всиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи (наприклад: довідка до акта огляду МСЕК, або висновок ЛКК про потребу члена сім’ї першого ступеня споріднення в постійному догляді);

7) документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

8) довідка до акта огляду МСЕК про наявність І або ІІ групи інвалідності особи, яка потребує догляду;

9) посвідчення, яке підтверджує про наявність І або ІІ групи інвалідності особи, яка потребує догляду;

10) рекомендуємо при наданні документів членів сімʼї, особи яка потребує догляду, надавати копії їх паспортів та РНОКПП, а також документи про родинні відносини для того, щоб ТЦК та СП чітко розумів хто це, а також мав можливість вчиняти перевірки у випадку необхідності).

Орієнтовний перелік документів, який повинен бути долучений до заяви, за умови здійснення догляду при відсутності членів сімʼї першого та другого ступеня спорідненості:

1) військово-обліковий документ;

2) паспорт громадянина України;

3) документ, де вказується ваш РНОКПП (зазвичай це картка платника податків, якщо у Вас паспорт старого зразка);

4) витяг із реєстру територіальної громади (можна отримати через сервіс Дія або звернутися до ЦНАПу за своїм місцем реєстрації);

5) документи, що підтверджують родинні звʼязки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці);

6) один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сімʼї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи, наприклад: довідка до акта огляду МСЕК, або висновок ЛКК про потребу члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді;

7) документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

8) довідка до акта огляду МСЕК про наявність І або ІІ групи інвалідності особи, яка потребує догляду;

9) посвідчення, яке підтверджує про наявність І або ІІ групи інвалідності особи, яка потребує догляду;

10) рекомендуємо при наданні документів членів сімʼї, особи яка потребує догляду надавати копії їх паспортів та РНОКПП, а також документи про родинні відносини для того, щоб ТЦК та СП чітко розумів хто це, а також мав можливість вчиняти перевірки у випадку необхідності).

Не забуваємо в заяві поставити відповідну відмітку про підтвердження (приклад нижче):

Нормативні  акти
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 в редакції на цей момент від 07.09.2024.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 3543-XII від 21.10.1992 в редакції на цей момент від 07.09.2024.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 в редакції на цей момент від 04.10.2024.

Цивільний кодекс України №435-IV від 16.01.2023 в редакції на цей момент від 03.09.2024.

Податковий кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 в редакції на цей момент від 01.10.2024.

Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. №154 в редакції на цей момент від 18.07.2024.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 в редакції на цей момент від 11.07.2024.

*Матеріал про оформлення відстрочки на підставі опіки читайте за цим посиланням.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×